Prenatal ve postnatal dönemde depresif belirtilerin varlığı ve şiddetinin değerlendirilmesi
Evaluation of presence and severity of depressive symptoms in the prenatal and postnatal period
- Tez No: 950952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ZAFER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma, prenatal ve postnatal dönemde depresif belirtilerin varlığını ve şiddetini belirlemeyi, depresyonun gebelik haftasına bağlı olarak değişimini ve depresyon ile ilişkili olası risk faktörlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 229 kadın dâhil edilmiştir. Katılımcılar gebelik döneminde (n=137) ve postpartum dönemde (n=92) olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Gebelik grubu, ≤28 hafta (n=64) ve >28 hafta (n=73) olmak üzere alt gruplara ayrılmıştır. Depresif semptomların varlığı ve şiddeti Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDS) kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların demografik ve obstetrik özellikleri, fetal ve maternal faktörler, biyokimyasal parametreler kaydedilmiştir. Veriler SPSS 2020 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada EPDS puanı ≥13 olan bireylerin oranı %30,1 olarak belirlenmiştir. Postpartum grubun EPDS puanları gebelik dönemindeki gruplara kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0,05). Gebeliğin ileri dönemleriyle karşılaştırıldığında postpartum dönemde depresif belirtilerin belirgin şekilde arttığı gözlemlenmiştir. EPDS puanı açısından gebelik ≤28 hafta ve gebelik >28 hafta grupları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Ancak postpartum dönemde depresyon oranlarının gebelik gruplarına göre anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0,04). Katılımcıların yaş ortalaması 28,9±5,9 yıl olup, postpartum grubun yaş ortalaması gebelik gruplarına kıyasla daha yüksek bulunmuştur (p=0,03). Sigara kullanımı postpartum grupta, gebelik >28 hafta grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,02). Yüksek gravida sayısı, depresyon açısından anlamlı risk faktörü olarak belirlenmiştir (p=0,03).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the presence and severity of depressive symptoms during the prenatal and postnatal periods, evaluate changes in depression according to gestational age, and assess potential risk factors associated with depression. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology. A total of 229 women were included in the study. Participants were divided into two main groups: the pregnancy group (n=137) and the postpartum group (n=92). The pregnancy group was further divided into two subgroups: ≤28 weeks (n=64) and >28 weeks (n=73). The presence and severity of depressive symptoms were assessed using the Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS). Demographic and obstetric characteristics, fetal and maternal factors, and biochemical parameters were recorded. Data were analyzed using SPSS 2020 software. Results: The proportion of individuals with an EPDS score ≥13 was found to be 30,1%. The postpartum group had significantly higher EPDS scores compared to the pregnancy groups (p=0,05). Depressive symptoms were significantly more frequent in the postpartum period than in later stages of pregnancy. There was no significant difference in EPDS scores between the ≤28 weeks and >28 weeks pregnancy groups (p>0,05). However, depression rates were significantly higher in the postpartum period compared to the pregnancy groups (p=0,04). The mean age of participants was 28,9±5,9 years, with the postpartum group having a significantly higher mean age compared to the pregnancy groups (p=0,03). Smoking prevalence was significantly higher in the postpartum group compared to the >28 weeks pregnancy group (p=0,02). A high number of previous pregnancies (gravida) was identified as a significant risk factor for depression (p=0,03). The presence of fetal anomalies showed a strong positive correlation with EPDS scores.