Tek taraflı nazal mukozal temas noktası olan hastalarda olfaktör fossa ve Keros değerlendirilmesi
Evaluation of olfactory fossa and Keros classification in patients with unilateral nasal mucosal contact points
- Tez No: 950953
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BAYAR MULUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada septum deviasyonlu hastalarda tek taraflı mukozal temas noktası (MTN) olan hastalarda olfaktör fossa ve Keros sınıflamasının paranazal sinüs bilgisayarlı tomografisi (PNS BT) görüntüleri incelenerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu retrospektif çalışmada septumda MTN'si olan 30 erkek 30 kadın hasta ile septum deviasyonu bulunmayan 33 kadın 27 erkek hastanın PNS BT görüntüleri incelenerek Keros tipleri, septal deviasyon açıları, MTN açıları, olfaktör fossa (OF) genişlikleri ve derinlikleri, crista galli uzunlukları, genişlikleri ve pnömatizasyonları ve anatomik varyasyonların varlığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the olfactory fossa (OF) and Keros classification in patients with unilateral mucosal contact points in septal deviation, based on paranasal sinus computed tomography (PNS CT) images. In this retrospective study, PNS CT images of 30 male and 30 female patients with mucosal contact points on the septum were compared with those of 33 female and 27 male patients without septal deviation. The Keros types, septal deviation angles, mucosal contact point angles, olfactory fossa (OF) widths and depths, crista galli lengths, widths, and pneumatisations, as well as the presence of anatomical variations, were analyzed.