Meme kanseri cerrahilerinde peroperatif total intravenöz anestezi ve inhaler anestezi uygulanmasının postoperatif nörokognitif bozukluk üzerine etkisi
The effect of preoperative total intravenous and inhaled anesthesia on postoperative neurocognitive disorder in breast cancer surgery
  1. Tez No: 950965
  2. Yazar: ESRA KAHYA TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, meme kanseri nedeniyle cerrahi uygulanan hastalarda peroperatif dönemde uygulanan total intravenöz anestezi (TİVA) ile inhalasyon anestezisinin postoperatif nörokognitif fonksiyonlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Meme koruyucu cerrahi planlanan toplam 60 kadın hasta iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba TİVA (n=30), diğer gruba ise inhalasyon anestezisi (n=30) uygulanmıştır. Tüm hastalara ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1., 3. ve 5. günlerde Mini-Mental State Examination (MMSE) ve Mini-Cog testleri uygulanmış; ayrıca intraoperatif hemodinamik veriler, laboratuvar parametreleri (glukoz, NLR, fibrinojen, CRP, hemoglobin, hematokrit) ve postoperatif ağrı skorları (VAS) kaydedilmiştir. Her iki grupta da postoperatif dönemde bilişsel fonksiyonlarda azalma saptanmıştır. Ancak TİVA grubunda bu azalma inhalasyon grubuna göre anlamlı derecede daha azdır. Özellikle MMSE ve Mini-Cog test sonuçları incelendiğinde, TİVA grubunda postoperatif 5. günde bilişsel toparlanmanın belirgin şekilde başladığı ve skorların preoperatif düzeylere yaklaştığı gözlenmiştir. İnhalasyon grubunda ise bilişsel düşüş daha belirgin ve toparlanma daha gecikmeli olarak izlenmiştir. Ayrıca, postoperatif dönemde glukoz, NLR, fibrinojen ve CRP gibi biyobelirteçlerle bilişsel test skorları arasında sınırlı düzeyde ilişkiler saptanmıştır. Glukoz düzeyleri inhalasyon grubunda daha düşük olmasına rağmen bilişsel sonuçlara anlamlı bir yansıma gözlenmemiştir. NLR'deki artış TİVA grubunda belirgin olsa da bilişsel skorlarla doğrudan ilişki göstermemiştir. Fibrinojen ve CRP düzeyleri ise gruplar arasında anlamlı farklılık göstermemiştir. Postoperatif ağrı düzeylerinin bilişsel fonksiyonlar üzerindeki etkisi ise daha belirgindir. Özellikle inhalasyon grubunda erken dönemde yüksek ağrı skorlarıyla birlikte bilişsel test puanlarında daha fazla düşüş izlenmiştir. TİVA grubunda ağrı düzeyleri daha kontrol altında seyrederken, bilişsel toparlanma süreci daha hızlı olmuştur. Bu bulgular, etkin ağrı kontrolünün postoperatif nörokognitif fonksiyonların korunmasında önemli rol oynayabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, meme kanseri cerrahisi geçiren hastalarda uygulanan anestezi yönteminin postoperatif nörokognitif işlevler üzerinde etkili olduğu, total intravenöz anestezinin bilişsel fonksiyonları koruma açısından inhalasyon anestezisine göre daha avantajlı olabileceği gösterilmiştir. Bu bulgular, özellikle bilişsel fonksiyonların korunmasının önemli olduğu hasta gruplarında, TİVA'nın tercih edilmesi gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to compare the effects of perioperative total intravenous anesthesia (TIVA) and inhalational anesthesia on postoperative neurocognitive function in patients undergoing surgery for breast cancer. A total of 60 female patients scheduled for breast-conserving surgery were divided into two groups. One group received TIVA (n=30), while the other received inhalational anesthesia (n=30). All patients underwent the Mini-Mental State Examination (MMSE) and Mini-Cog tests preoperatively and on postoperative days 1, 3, and 5. Additionally, intraoperative hemodynamic data, laboratory parameters (glucose, neutrophil-to-lymphocyte ratio [NLR], fibrinogen, C-reactive protein [CRP], hemoglobin, hematocrit), and postoperative pain scores (VAS) were recorded. In both groups, a decline in cognitive function was observed in the postoperative period. However, this decline was significantly less pronounced in the TIVA group compared to the inhalational group. In particular, MMSE and Mini-Cog test results showed that cognitive recovery began more clearly by postoperative day 5 in the TIVA group, with scores approaching preoperative levels. In the inhalational group, the cognitive decline was more marked, and recovery appeared to be more delayed. Moreover, limited correlations were found between postoperative cognitive test scores and biomarkers such as glucose, NLR, fibrinogen, and CRP. Although glucose levels were lower in the inhalational group, this did not translate into a significant difference in cognitive outcomes. The increase in NLR observed in the TIVA group was not directly associated with changes in cognitive scores. Fibrinogen and CRP levels did not show any significant differences between the groups. The impact of postoperative pain on cognitive function was more evident. In the inhalational group, higher pain scores in the early postoperative period were associated with a more pronounced decline in cognitive test scores. In contrast, the TIVA group experienced more controlled pain levels and demonstrated a faster recovery of cognitive function. These findings suggest that effective pain control may play a key role in preserving postoperative neurocognitive functions. In conclusion, the type of anesthesia used in breast cancer surgery was found to have a significant impact on postoperative neurocognitive outcomes. Total intravenous anesthesia appears to be more advantageous than inhalational anesthesia in terms of preserving cognitive functions. These results support the preference for TIVA, especially in patient populations where cognitive preservation is critical.