İntraskleral haptik fiksasyonu tekniği ile sekonder göz içi lensi implantasyonu yapılan hastaların sonuçları
Clinical outcomes of secondary intraocular lens implantation performed with the intrascleral haptic fixation technique
- Tez No: 950966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALTINKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, çift iğneli sütürsüz skleral fiksasyon tekniği kullanılarak skleraya üç parçalı hidrofobik akrilik göz içi lens (GİL) fiksasyonu yapılan olgularda; afaki nedenleri, anatomik ve fonksiyonel sonuçlar, cerrahi sırasında ve sonrasında meydana gelen komplikasyonlar değerlendirildi. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemizin ön segment biriminde 01.01.2020 ile 31.12.2024 tarihleri arasında çift iğneli sütürsüz skleral fiksasyon tekniği kullanılarak üç parçalı hidrofobik akrilik GİL ile skleral fiksasyon cerrahisi uygulanan olguların dosyaları tarandı. Olguların cerrahi öncesi ve son oftalmolojik muayenedeki otorefraktokeratometre ölçümleri, manifest refraksiyon değerleri, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) değerleri, ayrıntılı biyomikroskopik muayene bulguları, göz içi basınç (GİB) değerleri ve endotel hücre yoğunluğu değerleri kaydedildi. Lentiküler astigmatizma ve akstan bağımsız cerrahi indüklenmiş astigmatizma (CİA) değerleri hesaplandı. Cerrahi sırasında ve sonrasında meydana gelen komplikasyonlar not edildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 39 olgunun yaş ortalaması 63,63±24,26 olup, olguların 19'si (%54,3) erkek ve 16'u (%45,7) kadın idi. Ortalama takip süresi 11,15±5,79 ay idi. Cerrahi öncesi ortalama EİDGK değeri 1,10±0,68 LogMAR iken cerrahi sonrası son kontrollerdeki EİDGK değerlerinin ortalaması 0,41±0,66 LogMAR olarak bulundu ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,001). Cerrahi öncesi ortalama sferik eşdeğer 8,30±7,42 D iken, cerrahi sonrası son kontrolde ortalama -1,26±1,97 D idi (p=0,001). Cerrahi öncesi ve sonrası korneal astigmatizma değerleri arasında anlamlı farklılık görülmedi (p=0,736). Cerrahi öncesi ve sonrası ortalama endotel hücre yoğunluğu sayıları arasında anlamlı farklılık vardı (p=0,001). Lentiküler astigmatizma değeri ortalama 0,77±0,48 D idi. CİA değeri ortalama 0.60 ± 0.38 D idi. Postoperatif komplikasyonlardan erken dönemde en sık geçici korneal ödem (%7,69) izlenmişken, geç dönemde en sık kistoid makuler ödem (KMÖ) (%10,25) izlenmiştir. SONUÇ: Kolay erişilebilirliğe sahip üç parçalı PMMA hidrofobik akrilik GİL kullanılarak çift iğneli sütürsüz skleral fiksasyon tekniği ile gerçekleştirilen skleral fiksasyon cerrahisi, afaki yönetiminde etkili ve uzun dönem sonuçlar açısından güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, the etiologies of aphakia, anatomical and functional outcomes, and both intraoperative and postoperative complications were analyzed in cases undergoing scleral fixation of a three-piece hydrophobic acrylic intraocular lens (IOL) using the sutureless double-needle technique. MATERİALS AND METHODS: The files of the patients who underwent scleral fixation surgery with three-piece hydrophobic acrylic IOLs using double-needle sutureless scleral fixation technique between 01.01.2020 and 31.12.2024 in the anterior segment unit of our hospital were reviewed. Autorefractokeratometer measurements, manifest refraction values, best corrected visual acuity (BCVA) values, detailed biomicroscopic examination findings, intraocular pressure (IOP) values and endothelial cell density values at preoperative and final ophthalmologic examination were recorded. Lenticular astigmatism and axis-independent surgically induced astigmatism (SIA) values were calculated. Complications occurring during and after surgery were noted. RESULTS: The mean age of the 39 patients included in the study was 63.63±24.26 years, 19 (54.3%) were male and 16 (45.7%) were female. The mean follow-up period was 11.15±5.79 months. The mean preoperative BCVA value was 1.10±0.68 LogMAR, while the mean postoperative BCVA value was 0.41±0.66 LogMAR and the difference was statistically significant (p=0.001). The mean spherical equivalent was 8.30±7.42 D preoperatively and -1.26±1.97 D postoperatively (p=0.001). There was no significant difference between corneal astigmatism values before and after surgery (p=0.736). There was a significant difference between the mean endothelial cell density counts before and after surgery (p=0.001). The mean lenticular astigmatism value was 0.77±0.48 D. The mean axis independent SIA value was 0.60±0.38 D. The most common postoperative complication was transient corneal edema (7.69%) in the early postoperative period and cystoid macular edema (10.25%) in the late postoperative period. CONCLUSİON: Scleral fixation surgery with double-needle sutureless scleral fixation technique using an easily accessible three-piece PMMA hydrophobic acrylic IOL is an effective method for aphakia management and reliable in terms of long-term results.