Kanin distemper virus ile enfekte köpeklerde klinik skor ile elektrokardiyografi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between clinical score with electrocardiography in dogs infected with canine distemper virus
- Tez No: 950977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANBERK BALIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kanin Distemper, köpeklerde mortalite ve morbiditesi yüksek seyreden multisistemik viral bir hastalıktır. Hastalıktan en fazla etkilenen sistem ve organlar; solunum sistemi, gastrointestinal sistem, deri ve merkezi sinir sistemidir. Bunlarla birlikte kardiyomiyopati vakaları da bilimsel literatürde bildirilmiştir. Bu araştırma da kanin distemper virus ile enfekte köpeklerde klinik skor ile elektrokardiyografi bulguları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini, her iki cinsiyete ait, 3 ila 12 aylık yaş aralığındaki toplam 20 köpek oluşturdu. Kanin distemper virüs (CDV) ile enfekte grup, hayvan hastanesine CDV ile uyumlu klinik bulgularla başvuran ve dahil etme- dışlama kriterlerine göre CDV hızlı tanı testi pozitif olan 10 köpekten oluşturmuştur. Kontrol grubunu ise rutin aşılama ve genel muayene amacıyla getirilen, klinik ve laboratuvar muayenelerini sonucunda sağlıklı olduğu belirlenen 10 köpek oluşturmuştur. Her iki gruptaki köpeklere klinik skorlama ve elektrokardiyografik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Canine Distemper is a multisystemic viral disease with high mortality and morbidity in dogs. The most commonly affected systems and organs are the respiratory system, gastrointestinal system, skin and central nervous system. Along with these, cases of cardiomyopathy have also been reported in the scientific literature. The aim of this study was to determine the relationship between clinical score and electrocardiography findings in dogs infected with canine distemper virus. The animal material of the study consisted of 20 dogs of both sexes, aged between 3 and 12 months. The canine distemper virus(CDV) infected group consisted of 10 dogs that presented to the animal hospital with clinical findings compatible with CDV and had a positive CDV rapid diagnostic test according to the inclusionexclusion criteria. The control group consisted of 10 dogs that were brought for routine vaccination and general examination and were determined to be healthy as a result of clinical and laboratory examinations. Clinical scoring and electrocardiographic evaluation were performed in both groups.