Gebelik dönemindeki kadınların sağlık okuryazarlığı ile vajinal doğum öz yeterliliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between health literacy and vaginal birth self-efficacy of women during pregnancy
- Tez No: 950978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELNAZ KARAMELİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışma; gebelerin SOY seviyeleri ve VDÖ düzeylerinin belirlenerek aralarındaki ilişkinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Sağlık okuryazarlığı ve öz yeterlilik arasındaki ilişkiyi değerlendirerek, gebelerin doğum sürecindeki bilinçli karar alma, kendine güvenme ve doğum tercihleri ile doğum sürecindeki deneyimlerine dair farkındalık kazanmalarını hedeflemektedir. Yöntem: Bu araştırma, tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı nitelikte olup, Eylül 2024 ve Nisan 2025 tarihleri arasında Karabük ilindeki sağlık kuruluşlarına başvuran, 28 haftanın üzerinde 205 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ile Gebelikte Maternal Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (GMSOÖ) ve Vajinal Doğum Öz Yeterlilik Ölçeği (VDÖYÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizleri için R programı (R versiyon 4.3.3) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, gruplar arası karşılaştırmalar, regresyon ve korelasyon analizleri ile ölçeklerin güvenilirlik analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the SOY levels and VDS levels of pregnant women and to determine the relationship between them. It aims to evaluate the relationship between health literacy and self-sufficiency, and to help pregnant women gain awareness about their conscious decision-making, self-confidence, birth preferences and experiences during the birth process. Method: This study is descriptive, cross-sectional, and correlational in nature, and was conducted with 205 pregnant women over 28 weeks of gestation who applied to health institutions in Karabük province between September 2024 and April 2025. Data were collected using the Personal Information Form and the Maternal Health Literacy Scale in Pregnancy (MHLSP) and the Vaginal Birth Self-Efficacy Scale (VDES). R program (R version 4.3.3) was used for data analysis. Descriptive statistics, intergroup comparisons, regression and correlation analyzes, and reliability analyzes of the scales were used in the evaluation of the data.