Tek renk rezin kompozitlerin tamir bağlanma dayanımı üzerine farklı rezin kompozitlerin kullanımının ve yaşlandırmanın etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the effect of different resin composites and aging on the repair bond strength of single shade resin composites
- Tez No: 950984
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA BALA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı tek renk rezin kompozitlerin (Omnichroma (OM), Essentia Universal (EU), Vittra APS Unique (VAU), Charisma Diamond ONE Shade (CDO) ve Zenchroma (ZC)) tamir bağlanma dayanım değerlerini karşılaştırmak ve bu rezin kompozitlerin tamir bağlanma dayanımı üzerine farklı rezin kompozitlerin kullanımının ve yaşlandırmanın etkisinin in vitro olarak incelemektir. Çalışmada teflon kalıplar kullanılarak, test edilen tek renk rezin kompozitlerin her birinden 40 adet olacak şekilde toplam 200 adet örnek hazırlandı. Hazırlanan örneklere 5-55 °C'de 10.000 defa ısısal döngü testi uygulandıktan sonra, örneklerin yüzeyleri 320 gritlik silikon karpit kâğıt ile zımparalandı. Takiben, örnek yüzeylerine kumlama yapıldı, silan ve sonrasında üniversal adeziv (Scotchbond Universal Plus) self-etch modunda uygulandı. Test edilen tek renk rezin kompozitlerin her biri için hazırlanan örnekler her grupta 20 adet örnek olacak şekilde öncelikle iki farklı gruba ayrıldı. Daha sonra, hazırlanan örnek yüzeylerinin üzerine tam ortasında olacak şekilde tygon tüp yerleştirildi. Tüplerin içerisine test örneğinin hazırlanmasında kullanılan tek renk rezin kompozitin kendisi veya nano-dolduruculu rezin kompozit (Filtek Ultimate-FU) yerleştirilerek tamir uygulaması yapıldı. Takiben, her bir tek renk rezin kompozit için hazırlanan örnekler her grupta 10 adet olacak şekilde iki farklı gruba ayrıldı. Gruplardan birine tamir uygulamasından sonra ısısal döngü testi uygulanmadı. Diğer gruba ise 5-55 °C arasında değişen, 10.000 döngü ısısal döngü testi tekrar uygulandı. Bu uygulamadan sonra, örneklerin tamir bağlanma dayanımı universal test cihazı kullanılarak ölçüldü. Bağlanma dayanım testinden sonra, örneklerin kopma yüzeyindeki kırılma tipi stereomikroskopta incelendi ve kırılma tipleri kaydedildi. Ayrıca, örnek yüzeylerinde alüminyum oksit ile kumlama ve yaşlandırma sonrasında oluşan değişim taramalı elektron mikroskop (SEM-EDS) ile incelendi. Çalışmada elde edilen bulguların istatistiksel analizi 0,05 anlamlılık düzeyinde Kruskal Wallis testi ile ve tüm grupların ikili karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the repair bond strength values of different single shade resin composites (Omnichroma (OM), Essentia Universal (EU), Vittra APS Unique (VAU), Charisma Diamond ONE Shade (CDO), and Zenchroma (ZC)) and to investigate in vitro the effects of using different resin composites and aging on the repair bond strength of these resin composites. In the study, a total of 200 samples were prepared using teflon molds, with 40 samples in each of the single shade resin composites tested. After subjecting the prepared samples to 10.000 thermal cycle tests at 5-55 °C, the surfaces of the samples were sanded with 320-grit silicon carbide paper. Subsequently, the sample surfaces were sandblasted, silane was applied, and then universal adhesive (Scotchbond Universal Plus) was applied in self-etch mode. The samples prepared for each of the single shade resin composites tested were first divided into two different groups, with 20 samples in each group. Then, a tygon tube was placed in the center of the prepared sample surfaces. The repair was performed by placing either the single-shade resin composite itself or the nano-filled resin composite (Filtek Ultimate-FU) used in the preparation of the test sample into the molds. The samples prepared for each single-shade resin composite were further divided into two different groups, with 10 samples in each group. One group was not subjected to a thermal cycle test after the repair application. The other group was subjected to a thermal cycle test with 10.000 cycles ranging from 5 to 55 °C. After this application, the repair bond strength of the samples was measured using a universal testing machine. After the bond strength test, the fracture type on the fracture surface of the samples was examined under a stereomicroscope, and the fracture types were recorded. Additionally, the changes on the sample surfaces after sandblasting with aluminum oxide and aging were examined using a scanning electron microscope (SEM-EDS). The statistical analysis of the findings obtained in the study was performed using the Kruskal-Wallis test at a significance level of 0.05 and the Mann-Whitney U test for pair-wise comparisons of all groups.