Tiroid nodüllerinin malign ve benign ayrımında hemogram parametrelerinin rolü
The role of hemogram parameters in the differentiation of malignant and benign thyroid nodules.
- Tez No: 951004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF ARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid nodülleri yaygın olarak görülmekte olup, %90'ından fazlası benign, yaklaşık %4-%6,5'i ise malign özellik taşımaktadır. Tanı sürecinde, ultrasonografi rehberliğinde gerçekleştirilen tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) standart bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, tiroid ultrasonografisi ile nodül tespit edilen ve malignite şüphesi nedeniyle ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) uygulanan olgular incelenmiştir. Biyopsi sonuçları benign ve malign olarak raporlanan hastalarda, hemogram parametrelerinin rolü açısından değerlendirme yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Eylül 2022 - Kasım 2024 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Girişimsel Radyoloji ve Endokrin Kliniği tarafından Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi uygulanan ve sonuçları malign veya benign olarak raporlanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu vakalar, hemogram parametrelerinin rolü açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilme kriterlerini karşılayan 80 hasta dahil edildi. Hastaların %77,5'i (n=62) kadın %22,5'i (n=18) erkekti. Hastaların ortalama yaşı 50,6 ± 12,54 yıl olup %82,5 hasta (n=66) ≥40 yaş grubundaydı. Hastaların %60'ı (n=48) benign tanıya sahip olup %40'ı (n=32) malign gruptaydı (Şekil 1). Hastaların tanılarına göre iki grup oluşturuldu (benign-malign). Bu grupların hemogram parametrelerinin kıyası incelendiğinde; malign grupta nötrofil, NLR, NPL ve PLR değerleri benign gruba göre daha yüksek ortalamaya sahip olsa da gruplar arası hiçbir parametrede istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Hastalar cinsiyetlerine göre iki gruba ayrıldı (kadın-erkek). Bu grupların hemogram parametrelerinin kıyası incelendiğinde; erkeklerde nötrofil, NLR, hemoglobin ve NPL değerleri kadınlara göre daha yüksek ortalamaya sahip olsa da gruplar arası hiçbir parametrede istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Hastalar yaşlarına göre iki gruba ayrıldı (0,05). Sonuç: Çalışmamızda hemogram parametrelerinin benign ve malign tiroid nodüllerini ayırt etmede istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Bununla birlikte, bu parametrelerin prognostik veya destekleyici bir belirteç olarak kullanımı ile ilgili daha geniş ölçekli ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Thyroid nodules are commonly observed, with more than 90% being benign and approximately 4%-6.5% exhibiting malignant characteristics. In the diagnostic process, fine-needle aspiration biopsy (FNAB) performed under ultrasound guidance is considered a standard method. In this study, cases with nodules detected through thyroid ultrasonography and those who underwent fine-needle aspiration biopsy (FNAB) due to suspected malignancy were examined. The role of hemogram parameters was evaluated in patients whose biopsy results were reported as benign or malignant. Materials and Methods: Patients who underwent Fine-Needle Aspiration Biopsy (FNAB) performed by the Interventional Radiology and Endocrinology Clinic at Dicle University Faculty of Medicine Hospital between September 2022 and November 2024, and whose results were reported as either malignant or benign, were included in the study. These cases were evaluated in terms of the role of hemogram parameters. Results: A total of 80 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Of these patients, 77.5% (n=62) were female, and 22.5% (n=18) were male. The mean age of the patients was 50.6 ± 12.54 years, with 82.5% (n=66) being in the ≥40 age group. Among the patients, 60% (n=48) were diagnosed as benign, while 40% (n=32) were in the malignant group (Figure 1).Patients were categorized into two groups based on their diagnosis (benign-malignant). When comparing the hemogram parameters between these groups, it was observed that neutrophil, NLR, NPL, and PLR values were higher in the malignant group compared to the benign group. However, no statistically significant difference was found between the groups for any of these parameters.Patients were also divided into two groups based on gender (female-male). In the comparison of hemogram parameters between these groups, males had higher mean values for neutrophil, NLR, hemoglobin, and NPL compared to females. However, no statistically significant difference was found between the groups for any of these parameters.Patients were further categorized into two age groups (0.05). Conclusion: Our study found that hemogram parameters did not show a statistically significant difference in distinguishing benign and malignant thyroid nodules. However, further large-scale and multicenter studies are needed to evaluate the potential use of these parameters as prognostic or supportive markers.