İnfertil kadınlara verilen bilinçli farkındalık temelli stres azaltma programının algılanan stres, anksiyete, depresyon ve kortizol düzeyine etkisi
The effect of mindfulness-based stress reduction programme given to infertile women on perceived stress, anxiety, depression and cortisol levels
- Tez No: 951005
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDIN KARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışma infertil kadınlara verilen bilinçli farkındalık temelli stres azaltma programının algılanan stres, anksiyete, depresyon ve tükürük kortizol üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarımda olan bu çalışmada, Ağustos 2024-Mart 2025 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesi infertilite polikliniğine başvuran kadınlar oluşturdu. İnfertilite polikliniğine başvuran 86 kadın basit randomizasyon yöntemiyle müdahale ve kontrol gruplarına ayrıldı. Müdahale grubu kadınlara ilgili kurumun rutin poliklinik izleminin yanında 4 hafta süren 8 oturumluk Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma programı uygulandı. Kontrol grubu kadınlara ise rutin poliklinik izlemi uygulandı. Çalışmaya dahil edilen vakalara Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Tanıtıcı Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS-21) ve tükürük kortizol ölçümleri analizi yapıldı. Bulgular: Müdahale ve kontrol grubu kadınların infertiliteye özgü özellikleri arasında anlamlı fark olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effects of a Mindfulness-Based Stress Reduction Program (MBSR) on perceived stress, anxiety, depression, and salivary cortisol levels in women with infertility. Materials and Methods: This randomized controlled experimental study included women who presented to the infertility outpatient clinic of a training and research hospital between August 2024 and March 2025. A total of 86 women were randomly assigned to intervention and control groups using a simple randomization method. The intervention group received an 8-session MBSR over four weeks, in addition to routine outpatient follow-up. The control group received only routine outpatient follow-up. Data were collected using the Informed Consent Form, Descriptive Information Form, Perceived Stress Scale, Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), and salivary cortisol measurements. Results: There was no significant difference between the infertility-specific characteristics of the intervention and control group women.