Kardiyopulmoner baypas ile açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda opioidsiz anestezi ve opioid anestezisinin postoperatif etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative effects of opioid-free and opioid-based anaesthesia in patients undergoing open-heart surgery with cardiopulmonary bypass
  1. Tez No: 951003
  2. Yazar: ARAS AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVRİYE SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Opioidsiz anestezi, son dönemde sıklıkla araştırılan bir yöntem olmakla birlikte, kalp cerrahisinde prospektif veriler sınırlıdır. Çalışmamızda, bölgesel anestezi ile kombine edilen kardiyopulmoner baypas ile açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda; opioidsiz anestezinin postoperatif ağrı skorları, derlenme ölçütleri ve intraoperatif hemodinamik parametreler üzerindeki etkileri klasik opioid anestezisi ile karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel ve kohort tasarıma sahip çalışma, yerel etik kurul onayı (TABED 1-24-95, 03.04.2024) ve ClinicalTrials (NCT06683911) kaydı sonrası, Sağlık Bakanlığı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ameliyathanesinde bilgilendirilmiş onamı alınan hastalarla yürütülmüştür. Açık kalp cerrahisi geçiren hastalar anestezi yöntemlerine göre iki gruba ayrılmıştır. İntraoperatif dönemde fentanil, remifentanil kullanılan 49 hasta opioid anestezisi grubuna; deksmedetomidin, lidokain, magnezyum kullanılan 48 hasta opioidsiz anestezi grubuna dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif ve intraoperatif verileri kaydedilmiş, postoperatif veriler 3., 6., 12. ve 24. saatlerde ve ekstübasyonun 24. saatinde QoR-15 değerlendirmesi ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda; sürekli değişkenler için bağımsız örneklem t testi veya mann-whitney U testi, kategorik veriler için ki-kare veya fisher's exact testi kullanılmıştır. Tekrarlayan ölçümler varyans analizi ile, sferisite varsayımı mauchly testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Although opioid-free anesthesia has been frequently investigated in recent years, prospective data in cardiac surgery remain limited. In our study, we compared the effects of opioid-free anesthesia combined with regional anesthesia on postoperative pain scores, recovery parameters, and intraoperative hemodynamic variables with conventional opioid-based anesthesia in patients undergoing open-heart surgery with cardiopulmonary bypass. Materials and Methods: This prospective, observational cohort study was conducted following local ethics committee approval (TABED 1-24-95, 03.04.2024) and registration at ClinicalTrials.gov (NCT06683911), at the Cardiovascular Surgery Operating Rooms of Ankara Bilkent City Hospital, Ministry of Health, Turkey. Informed consent was obtained from all participants. Patients undergoing open-heart surgery were divided into two groups according to the anesthesia protocol used. Forty-nine patients who received fentanyl or remifentanil during the intraoperative period were assigned to the opioid anesthesia group, while forty-eight patients who received dexmedetomidine, lidocaine, and magnesium were included in the opioid-free anesthesia group. Preoperative and intraoperative data were recorded, and postoperative data were collected at the 3rd, 6th, 12th, and 24th hours, as well as at 24 hours after extubation, using the QoR-15 questionnaire. Statistical analyses were performed using SPSS version 25.0. For between-group comparisons, the independent samples t-test or mann–whitney u test was used for continuous variables, and the chi-square or fisher's exact test was used for categorical variables. Repeated measures were analyzed using repeated measures analysis of variance, with mauchly's test used to assess the assumption of sphericity. A p-value