İnfertil kadınlara verilen fertiliteyi destekleyici davranış kazandırma eğitiminin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve infertilite öz-yeterliğine etkisi
The effects of fertility supporting behavior recruiting training given to infertile women to healthy lifestyle behaviors and infertility self- efficacy
  1. Tez No: 486940
  2. Yazar: SÜMEYYE ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnfertil Kadınlara Verilen Fertiliteyi Destekleyici Davranış Kazandırma Eğitiminin Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları ve İnfertilite Öz-Yeterliğine Etkisi Amaç: Bu araştırma, infertil kadınlara verilen fertiliteyi destekleyici davranış kazandırma eğitiminin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına ve infertilite öz-yeterliğine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Araştırma, ön test- son test kontrol gruplu yarı deneme modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Doğu Fertil Tüp Bebek Merkezine başvuran infertil kadınlar oluşturmuştur. Power analizi yapıldığında örneklem büyüklüğü, her bir grup için 62 infertil kadın (62 deney, 62 kontrol) olarak hesaplanmıştır. Deney grubundaki kadınlara iki oturumda fertiliteyi destekleyici davranış kazandırma eğitimi yüz yüze görüşme yöntemi ile verilmiştir. Veriler, Mart-Ekim 2017 tarihlerinde,“Kişisel Tanıtım Formu”,“Sağlıklı Yaşama Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBDÖ-II)”ve“İnfertilite Öz-Yeterlik Ölçeği-Kısa Formu (İÖYÖ-KF)”ile toplanmıştır. Verilerin kodlanması ve değerlendirilmesi SPSS 16.0 paket programı kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede; yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma, ki-kare, bağımsız gruplarda t testi ve bağımlı gruplarda t testi, Fisher's Exact Test ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Bulgular: Sağlıklı Yaşama Biçimi Davranışları Ölçeği-II ve İnfertilite Öz-Yeterlik Ölçeği-Kısa Formu ön test puan ortalamalarına göre deney ve kontrol grubundaki kadınların benzer sağlıklı yaşama biçimi davranışlarına (p= 0.363) ve infertilite öz-yeterliğine sahip olduğu saptanmıştır (p= 0.838).
Özet (Çeviri)
The Effects of Fertility Supporting Behavior Recruiting Training Given to Infertile Women to Healthy Lifestyle Behaviors and Infertility Self- Efficacy Aim: This research was conducted to determine healthy lıfestyle behavıors and ınfertılıty self- effıcacy effect of training given to infertile women Material and Method: This study was conducted using a semi-trial model with pre-test and post-test control groups. The population of the study was registered to the with infertile women, consulted Doğu Fertil Tüp Bebek Merkezi. When the power analys is done, sample size was calculated for each group of least 62 infertile women (62 experiment, 62 control). The fertility supporting behavior training was given to two sessions of the experimental group with face-to-face interview method. The data were collected by a“Personal Information Form”, the“Healthy Lifestyle Behavior Scale II (HLBS-II)”and the“Infertility Self-Efficacy Scale – Short Form (ISE-SF)”on March-October 2017. Percentage distribuation, arithmetic mean, standart deviation, chi-square test, Fisher's Exact Test and Mann Whitney U Test was used to statistical evaluation, deperents group and indeperent groups was used t test. Results: Healthy Lifestyle Behavior Scale-II and the Infertility Self-Efficacy Scale – Short Form pre-test averages revealed that healthy life style behavior (p=0.363) and ınfertility self-efficacy (p= 0.838) in experiment and control groups was similarly.