İnfertil kadınların öz şefkat, bilinçli farkındalık ve mental sağlıkları arasındaki ilişki
The relationship between self-compassion, mindfulness and mental health of infertile women
- Tez No: 690617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma infertil kadınların öz şefkat, bilinçli farkındalık ve mental sağlık durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişkisel tipte planlanan bu araştırma Aralık 2019-Mart 2020 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Merkezi infertilite polikliniğinde infertilite tanısı alan 318 kadın ile yürütülmüştür. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”,“Öz Şefkat Ölçeği”ve“Genel Sağlık Anketi”aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. İstatistiksel analiz için IBM SPSS Statistics 23 programına aktarılmış güvenilirlik analizi ve cronbach alfa katsayısı (Alfa yöntemi) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların %52.8'i 18-30 yaş aralığında, %50.6'sı 1-5 yıldır evli, %38.7'si lise mezunudur.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to establish the relationship between self-compassion, mindfulness and mental health of infertile woman.The research planned as definitive and relational has been made between December 2019 and March 2020 at infertility clinic of Health Research and Aplication Center of Düzce University with 318 women diagnosed with infertility.The data has been collected by means of 'Personal Information Form' , 'Mindfulness Scale' , 'Self-Compassion Scale', and 'General Health Survey' using face to face interwiev method.The data has been transferred to IBM SPSS Statistics 23 program for statistical analysis, reliability analysis and Cronbach Alpha coefficient (Alpha Method) have been used.52.8 % of the women participating in the study is between 18 and 30 years old, 50.6% of those have been married for 1-5 years,38.7%of them are high school graduate.