Kısmen sönümlü iyonik sıvıların yapısı
Structure of the partly quenched ionic liquids
- Tez No: 95103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TATLIPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Ergimiş NaCl, CuCl, AICI3 ve YCI3 gibi iyonik sistemlerin denge durumu yapılan ve kısmen sönümlü yapılan, istatistik mekaniğe göre oluşturulmuş sıvıhal teorisi kullanılarak çalışıldı. Integral denklemler teorisine uygun olarak Ornstein-Zernike integral denklemleri Hypemetted-Chain (İyi belirlenmiş zincir) Yaklaşımı (HNC) kullanılarak sayısal olarak çözüldü. NaCl ve CuCl için Tosi-Fumi ile Stafort ve arkadaşlannın kullandığı çift potansiyel, YCI3 ve AİCI3 için ise yüklü yumuşak küre çift potansiyeli kullanıldı. Denge durumu ve kısmen sönümlü durum için elde edilen bütün yapısal dağılım fonksiyonlan karşılaştırıldı. Denge durumu yapısında YCI3 altı, AICI3 dört komşuluğa sahiptir, bu yapı kısmen sönümlü durumdada yaklaşık olarak korunmaktadır, fakat klor bileşeninin sönümü, bütün sistemlerde komşuluk sayısını biraz azaltmaktadır. Klor bileşeninin sönümü, denge durumu yapısında var olan orta mesafedeki yapının yok olmasına ve metal bileşeninin hareketliliğinin artmasına da neden olmaktadır. Elde edilen sonuçlar kısmen sönümlü yapının, üstün iyonik camsı yapılann genel davranışı ile uygunluk gösterdiğini belirtmektedir. M ¥ÜKMKÖĞRrrfM KDRULD DOKÜMANTASYON
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Structural correlations in molten and partly quenched ionic liquids such as NaCl, CuCl, AICI3, YCI3 are studied by using liquid state theory which is based on statistical mechanics. According to integral equations theory, The Ornstein-Zernike integral equations are numerically solved with Hypernetted-Chain Approximation (HNC). NaCl and CuCl studied with pair potentials due to Tosi-Fumi and Staford at al. YCI3 and AICI3 studied with charged soft sphere pair potentials. All the structural correlations obtained for both states are compared. YCI3 has six fold coordination and AICI3 has four fold coordination in liquid at equilibrium, this tendency remain same in partly quenched state but coordination numbers decrease slightly for all systems by quenching chlorine components. Quenching of the chlorine component enhances the delocalisation of the metal component. The intermediate range order which is formed in molten state also disappear as a result of quenching of the chlorine. The results obtained indicate the rather general aspects of the behaviour of the super ionic glasses. VI