Three-dimentional scatterring
Üç-boyutta saçılma
- Tez No: 95104
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, küresel şekilde simetrik bir potansiyelden yüksüz bir parçacığın saçılmasını incelemektedir. Kuantum mekaniksel yaklaşımda, bu zamandan bağımsız Schrödinger denkleminin çözülmesi anlamına gelir. Bu denklemin analitik çözümleri sadece potansiyelin birkaç özel şekli için bilinirler. Genelde denklemin nümerik olarak çözülmesi gerekir. Bu denklemin küresel şekilde simetrik bir potansiyel için nümerik olarak çözmek nispeten kolaydır. Küresel şekilde simetrik potansiyellere sınırlama Schrödinger denkleminin küresel koordinatlarda ifade edilmesine ve adi diferansiyel denklemlere ayrılmasına götürür. Bu ayrılma işlem yolu 3. Bölüm'de tartışılmıştır. Adi diferansiyel denklemlerden biri, radyal harekete ait olan diferansiyel denklemdir. Bu radyal denklem ve nümerik çözümü 2. Bölüm'de ele alınmıştır ve çözümün (0, oo) aralığında elde edilmesi 4. Bölüm'de incelenmiştir. İlk üç bölümde göz önüne alman yöntemlerle saçılma probleminin incelemesi ve saçılmanın karakteristik büyüklüklerinin hesaplanması 5. Bölüm'de tartışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to examine the dispersion of a neutral particle from a sphericallysymmetric potential in spherical manner. In quantum mechanical approach, this means the solving of time indepentant Schrödinger equation. Analytic solutions of this equation are only known for a few specific from of potential. In general the equation must be solved in numeric. The solving of this equation in numeric for spherically formed symmetric potential is partly simple. The limitation to spherical formed symmetric potentials leads Schödinger equation to express though spherical coordinates and to split into ordinary differential equations. This splitting process is discussed in Section 3. One of the ordinary differential equations belongs to differential equation having radial action. This radial equation and numerical solution is dealed in Section 2 and obtaining of (0, qo) range of the solution is examined in Section 4. Study over the dispersion problem through the methods reviewed in first three section and the calculation of characteristic magnitudes are discussed in Section 5. vn