Erişkin kardiyopulmoner bypass ameliyatlarında kan kardiyoplejisi ve Del Nido kardiyoplejisi + Cell Caver kullanım etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of blood cardioplegia and Del Nido cardioplegia with Cell Caver usage in adult cardiopulmonary bypass surgeries
- Tez No: 951041
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, erişkin kardiyopulmoner bypass ameliyatı geçiren hastalarda kan kardiyoplejisi ile Del Nido kardiyoplejisi ve Cell Saver kombinasyonunun kullanım etkilerini karşılaştırmak amacıyla retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, özel bir hastanenin kalp ve damar cerrahisi kliniğinde Nisan 2022 - Aralık 2023 tarihleri arasında KPB ameliyatı olan toplam 32 hasta oluşturmuştur. Hastalar, Del Nido + Cell Saver uygulanan Grup 1 (n=16) ve kan kardiyoplejisi uygulanan Grup 2 (n=16) olarak iki gruba ayrılmıştır. Gruplar arasında demografik özellikler, bypass süresi, kross klemp süresi ve hastane yatış süresi açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted retrospectively to compare the effects of blood cardioplegia and the combination of Del Nido cardioplegia with Cell Saver in adult patients undergoing cardiopulmonary bypass (CPB) surgery. The study population consisted of 32 patients who underwent CPB surgery between April 2022 and December 2023 in the cardiovascular surgery clinic of a private hospital. The patients were divided into two groups: Group 1 (n=16), who received Del Nido cardioplegia combined with Cell Saver, and Group 2 (n=16), who received blood cardioplegia. There were no statistically significant differences between the groups in terms of demographic characteristics, bypass time, cross-clamp time, and length of hospital stay (p>0.05).