Kekemeliği olan öğretmenlerin mesleki deneyimlerinin incelenmesi
An investigation into the professional experiences of teachers who stutter
  1. Tez No: 951060
  2. Yazar: ALEYNA NUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, kekemeliği olan öğretmenlerin, mesleki deneyimlerini inceleyen nitel bir çalışmadır. Ülkemizde kekemeliği olan öğretmenlerin kekemelikten kaynaklı mesleki deneyimlerinin olumlu/olumsuz yönlerini ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışmaya Türkiye'de yaşayan ve kekemeliği olan, 10 öğretmen katılmıştır. Bu çalışmada katılımcı grubu, uygunluk örneklemi tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, yorumlayıcı fenomenolojik desen benimsenmiştir. Veriler, Zoom üzerinden yapılan birebir çevrimiçi görüşmelerle, yarı yapılandırılmış sorular aracılığıyla toplanmış ve bilgisayar ortamında yazılı hale getirilmiştir. Verilerin analizi içerik analizi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi için veriler kodlanarak temalar ve kategoriler belirlenmiştir. Temalar ve kategorilerle ilgili kekemeliği olan öğretmenlerin söylediklerine dayanarak yaşadıkları deneyimlere yönelik örnekler verilmiştir. Böylelikle bulgular üzerinden çıkarımlar yapılarak kodlar ve temalar anlamlı hale getirilmiştir. Çalışmanın bulguları sonucunda katılımcıların; meslek seçiminde etkili olan görüşlerinin farklılaştığı, öğretmenlik mesleği deneyimlerinde toplumun kekemeliği olan bireye ilişkin tutumlarının etkisi olduğunu ve bu tutumlara sahip olan okul ortamındaki insanlarla nasıl başa çıktıkları; mesleki deneyimlerinin kekemelik deneyimlerine olan etkileri açısından benzerlikler ve farklılıklar içerdiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study constitutes a qualitative investigation into the professional experiences of teachers who stutter (TWS). The objective of this study is to elucidate the positive and negative aspects of the professional experiences of TWS in our country due to stuttering. A total of ten teachers residing in Turkey who have stuttering participated in the study, and they were determined by using convenient sampling. The qualitative research methodology was employed, with an interpretative phenomenological design being adopted. The data were collected through one-to-one online interviews via Zoom. The data were analysed by means of content analysis. The analysis of the data was conducted by determining themes and categories through coding. In order to provide a more concrete example of the experiences of teachers who stutter, examples of their experiences were given. Consequently, inferences were derived from the findings, and codes and themes were rendered meaningful. The study's findings indicated that the participants' effective vocational choices were influenced by their personal perspectives on stuttering, as well as societal attitudes towards individuals with stuttering. These attitudes had a direct impact on their experiences as teachers and their ability to effectively navigate the school environment. The analysis revealed both commonalities and distinctions in the manner in which professional experiences influenced stuttering experiences.