Implementation of chat and whiteboard application using remote method invocation (JAVA, RMI)
Uzaktan metot isteme ile sohbet ve beyaztahta istemci ve sunucunun tanımlanması ve yapılandırılması
- Tez No: 143021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Nesne tabanlı teknolojiler uzun yıllardır tek kullanıcılı sistemlere odaklanmıştır. Uygulumalar büyüdükçe ve karmaşıklaştıkça istemci/sunucu teknolojileri ortaya çıkmaya başladı. Bu da çoklu-kullanıcılı platformlarda paylaşılan nesne teknolojisine olan ihtiyacı doğurdu. Bu probleme bir çözüm de; dağıtılmış nesne teknolojisiydi. Dağıtılmış nesneler, birden fazla bilgisayarın bulunduğu ağlarda kullanıcılar arasında etkileşimli iletişimi sağladılar. Bu mimari ayrıca, hesap yükünün bilgisayarlar arasında dağılımını ve bilgi değiş tokuşunu gerçekleştirdi. Ağ programlamayı kolaylaştırmak ve yeniden kullanımı sağlamak için üç standart ortaya çıktı. Bunlardan birincisi OMG (Nesne Yönetim Grubu) tarafından yaratılan ÇORBA (Genel Nesne İstek İstemci Mimarisi), ikincisi Microsoft tarafından yaratılan DCOM (Dağıtılmış Bileşen Nesne Modeli), son olarak Java Microsystems tarafından yaratılan RMI (Uzaktan Metod Çağırma) oldu. Bu teknolojiler arasından doğru tercihi yapmak için, teknolojiler kapsamlı olarak karşılaştırılmalardır. Sonuç olarak, ÇORBA ile DCOM teknolojilerinin aşağı yukarı eşit oldukları görülmüştür. RMl'ın bunlara göre performansının düşük olduğu kaydedilmiştir. ÇORBA mimarisi geniş tabanlı daha önceden oluşturulmuş sistemleri birleştirebilecek bir teknolojidir. DCom mimarisi ise aynı işlemi sadece Windows platformuna bağımlı olarak gerçekleştirmektedir. RMI ise platformdan bağımsız olarak, yeni gerçekleştirilecek olan dağıtılmış uygulamalar için; bu teknolojiler arasında en iyi seçimdir. Bu yargıya varmamızın nedeni, RMI sisteminin kolay ve rahat uygulanır olması, ve sistemin tamamıyla nesne tabanlı olmasından ileri gelir. Gelecekte bu teknolojilerin varlıklarını sürdüreceklerine ve daha fazla işbirliği yapacaklarına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Object oriented technology was focused on single-user environment for many years. As applications grew to become more complex and client/server technology emerged, there was a need to have shared objects in multi-users environment. One solution is the use of distributed objects, where objects executing in multiple computers interact over the network to participate in application processes. This architecture allows the workload to be distributed and it also allows independently developed solutions implemented in different environment and platform to interact with each other. To simplify network programming and to realize component-based software architecture, three distributed object models have emerged as standards, Object Management Group's (OMG) Common Object Request Broker Architecture (CORBA), Microsoft's Distributed Component Object Model (DCOM), and Sun Microsystems's Remote Method Invocation (RMI). In order to make the right choice between these technologies, technologies were thoroughly compared. The ease of deployment was also considered. The conclusions are that the performance between CORBA and DCOM is almost equivalent. RMI is little slower than these two technologies. CORBA is the dominant remote architecture, connecting large-scale enterprise systems, which demands integration with legacy systems. DCOM is part of COM+, which is the dominant component architecture, operating mainly on the Windows platforms. RMI is a platform independent technology that makes practice of distributing applications more convenient and easier than the others. For the new distributed applications RMI is the best choice. We believe that in the future, these technologies will coexist and cooperate.