Otel klimasında bina otomasyonunun ekonomikliğe etkisinin incelenmesi
The Study on the economical effect of the building management system on hotel HVAC systems
  1. Tez No: 95105
  2. Yazar: SERKAN ÖZÜBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AKARYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Otomatik kontrol sistemleri günümüzde hem yurdumuzda hem de dünyada enerji tasarrufu, zaman kaybının önlenmesi, konfor şartlarmın sağlanması ve giderlerin en aza indirilmesi açısından büyük önem kazanmıştır. Artık ısıtma-soğutma ve klima sistemlerinin kontrol edilmesinde elektronik beyinler kullanılmaktadır. Elektronik teknolojinin gelişmesiyle klima sistemlerinde ilerleyen yıllarda çok hızlı gelişmeler yaşayacağımız anlaşılmaktadır. Konu ile ile ilgili olarak gelişen ve süratle değişen dünyadaki teknolojik gelişmeleri iyi takip edip, en kısa sürede ülkemize getirip sistem tasannu yapmak zorundayız. Çalışmamda genel olarak otomatik kontrol sistemi prensipleri, kullanılan elemanların açıklamalarının yanı sıra Antalya'da bulunan Talya Otel projesi için hazırlanmış olan bina otomasyonu dataylan da bulunmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Automatic control systems has a great deal of importance all around the world, avoiding waste of time and energy to maintain more comfortable life standarts and minimize the heating-cooling outlays. Improving technology use eletronic memory and processors in heatin-cooling and air conditioning systems. It seems improving electronic technology, will develop heating-cooling systems mueh in near future. What we have to do is, to monitor the developments aöd usfc tfiefh in our country by designing systems in such technologies. In my study, I gave general information about automatic control systems principles, control components and also the building management sysytem details for the Talya Hotel project in Antalya.