Mastit olgularından izole edilen Streptococcus uberis izolatlarının antibiyotik direnç profillerinin moleküler yöntemlerle incelenmesi
Investigation of antibiotic resistance profiles of Streptococcus uberis isolates isolated from mastitis cases by molecular methods
  1. Tez No: 951067
  2. Yazar: HATİCE ZEYNEP KAYMAZ KANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU FUNDA BAĞCIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mastit, süt sığırı işletmelerinde önemli ekonomik kayıplara neden olan, toplum sağlığı açısından önem arz eden bir enfeksiyondur. Sütün kalite ve veriminin azalmasının yanında antibiyotiklere dirençli bakterilerden kaynaklanan olgularda tedavi seçenekleri de sınırlanmaktadır. Streptococcus uberis, mastitin en önemli etkenlerinden biridir. Bu çalışmada Ege bölgesi illerinde (İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Kütahya) farklı süt sığırı işletmelerindeki mastitli 300 hayvandan toplanan 1200 süt örneğinde S. uberis varlığının araştırılması ve izolatların fenotipik ve genotipik olarak antibiyotik direnç profillerinin belirlenmesi amaçlandı. Örnek toplanan 300 ineğin 22 (%7,33)' sinde S. uberis izole edildi. İzolatların fenotipik olarak tetrasikline %77,3, eritromisine %27,3, neomisine %22,7, trimetoprim/sulfametaksazole %13,6, kanamisine %4,5 oranında dirençli oldukları belirlendi. İzolatların %13,6'sında çoklu antibiyotik direnci saptandı. Genotipik direnci belirlemek amacıyla yapılan PCR sonucunda izolatların tümünün pbp1B ve pbp2A, %95,4' nün pbp2B taşıdığı, %77,3' ünün blaTEM, %63,6' sının ermB, %59,1' inin tetM, %22,7'sinin gyrA gen bölgesini içerdiği belirlendi. Çalışma sonucunda S. uberis' in Ege Bölgesi illerinde streptokokkal mastit etkenleri arasında en sık karşılaşılan ve bölgede mastit oluşumunda etkili bir patojen olduğu ortaya kondu. Mastit tedavisinde yaygın olarak kullanılan penisilin ve tetrasikline karşı direncin izolatlarda yüksek oranda bulunması, günümüzde aşılması zor bir engel haline gelen antibiyotik direncinin önemini doğrular niteliktedir. Fenotipik ve genotipik direnç profilleri arasındaki uyumsuzluklar direncin yalnızca genin varlığına değil, aynı zamanda gen ekspresyonuna ve çevresel faktörlere de bağlı olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, ilerleyen çalışmalarda gen ekspresyon analizleri, transkripsiyon regülasyonunu incelelemeye yönelik moleküler testler fenotipik ve genotipik direnç farklılıklarının azaltılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Mastitis is an infection that causes significant economic losses in dairy cattle farms and is important for public health. In addition to the decrease in milk quality and yield, treatment options are also limited in cases caused by antibiotic-resistant bacteria. Streptococcus uberis is one of the most important factors of mastitis. This study aimed to investigate the presence of S. uberis in 1200 milk samples collected from 300 animals with mastitis in different dairy cattle farms in the Aegean region provinces (İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Kütahya) and to determine the phenotypic and genotypic antibiotic resistance profiles of the isolates. S. uberis was isolated in 22 (7.33%) of the 300 cows from which samples were collected. It was determined that the isolates were phenotypically resistant to tetracycline 77.3%, erythromycin 27.3%, neomycin 22.7%, trimethoprim/sulfamethoxazole 13.6%, and kanamycin 4.5%. Multiple antibiotic resistance was detected in 13.6% of the isolates. As a result of PCR performed to determine genotypic resistance, it was determined that all isolates carried pbp1B and pbp2A, 95.4% carried pbp2B, 77.3% had blaTEM, 63.6% had ermB, 59.1% had tetM, and 22.7% had the gyrA gene region. As a result of the study, it was revealed that S. uberis is the most common streptococcal mastitis agent in the provinces of the Aegean Region and is an effective pathogen in the formation of erectile dysfunction in the region. The high rate of resistance to penicillin and tetracycline, which are widely used in mastitis treatment, confirms the importance of antibiotic resistance, which has become a difficult obstacle to overcome today. Incompatibilities between phenotypic and genotypic resistance profiles suggest that resistance may depend not only on the presence of the gene, but also on gene expression and environmental factors. Therefore, in future studies, gene expression analyses and molecular tests aimed at examining transcription regulation will contribute to reducing phenotypic and genotypic resistance differences.