Lise öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığının nomofobi ve bilinçli farkındalık ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between smartphone addiction, nomophobia, and mindfulness among high school students
  1. Tez No: 951073
  2. Yazar: LÜTFULLAH KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER MERVE ERUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmada lise düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin akıllı telefon bağımlılığı düzeyleri, nomofobi düzeyleri ve bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bununla birlikte araştırmada lise öğrencilerinin demografik değişkenlerine (cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, hafta içi günlük akıllı telefon kullanım süresi, hafta sonu günlük akıllı telefon kullanım süresi, algılanan ekonomik durum) göre akıllı telefon bağımlılığı düzeylerinde farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmaya 2023-2024 eğitim öğretim yılında, İstanbul ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde öğrenimine devam etmekte olan 427 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanması amacıyla“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği – Kısa Versiyonu”,“Nomofobi Ölçeği”,“Bilinçli Farkındalık Ölçeği Ergen Formu”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi; bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Welch testi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda lise öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılığı düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, baba eğitim düzeyi, hafta içi ve hafta sonu günlük akıllı telefon kullanım süresine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin nomofobi ve bilinçli farkındalık düzeylerinin akıllı telefon bağımlılığı düzeylerini yordadığı bulunmuştur. Araştırmanın bulguları alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationships between high school students' levels of smartphone addiction, nomophobia, and mindfulness. Additionally, the study examines whether students' smartphone addiction levels differ significantly according to demographic variables such as gender, grade level, type of school, mother's education level, father's education level, weekday smartphone usage duration, weekend smartphone usage duration, and perceived economic status. The sample of the study consists of 427 students enrolled in public high schools affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul during the 2023–2024 academic year. Data were collected using the“Smartphone Addiction Scale – Short Version,”“Nomophobia Scale,”“Mindful Attention Awareness Scale – Adolescent Form,”and a“Personal Information Form”developed by the researcher. For data analysis, independent samples t-test, one-way ANOVA, Welch's test, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were utilized. As a result of the study, it was found that high school students' levels of smartphone addiction significantly differed according to gender, grade level, type of school, father's educational level, and weekday and weekend smartphone usage duration. In addition, it was determined that students' levels of nomophobia and mindfulness significantly predicted their levels of smartphone addiction. The findings were discussed in light of the existing literature, and recommendations were presented.