Kolcaba'nın konfor kuramına temellendirilen hemşirelik bakımının açık kalp kapak cerrahisi geçiren hastaların konfor düzeyi ve NOC sonuçlarına etkisi
The effect of nursing care based on kolcaba's comfort theory on the comfort level and NOC outcomes of patients undergoing open heart valve surgery
  1. Tez No: 951100
  2. Yazar: ÖZKAN SİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAĞFİRET KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu araştırma, açık kalp kapak cerrahisi geçiren hastalarda Kolcaba'nın Konfor Kuramına temellendirilen hemşirelik bakımının hastaların konfor düzeyine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu araştırma, randomize kontrollü deneysel tasarımda bir çalışmadır. Araştırma, Ekim 2024- Nisan 2025 tarihleri arasında Van Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Servisinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan 56 hasta randomizasyon yoluyla girişim (n=28) ve kontrol (n=28) gruplarına atanmıştır. Girişim grubuna Kolcaba'nın Konfor Kuramına temellendirilen hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise rutin hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak; Hasta Bilgi Formu, Genel Konfor Ölçeği, Vizüel Analog Skala (VAS) ve Hemşirelik Sonuçları Sınıflandırması (NOC) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study was to evaluate the effect of nursing care planned based on Kolcaba's Comfort Theory on the comfort level of patients undergoing open heart valve surgery. Material and Method: This study is a randomized controlled experimental design study. The study was conducted between October 2024 and April 2025 in the Cardiovascular Surgery Service of Van Health Sciences University Training and Research Hospital. The 56 patients who met the inclusion criteria were randomly assigned to the intervention (n=28) and control (n=28) groups. The intervention group received nursing care based on Kolcaba's Comfort Theory. Routine nursing care was applied to the control group. Patient Information Form, General Comfort Scale, Visual Analog Scale (VAS) and Nursing Outcomes Classification (NOC) were used as data collection tools.