Hüseyin Su'nun öykülerinde hikmet kavramı üzerine bir inceleme
A study on the concept of wisdom in Hüseyin Su's stories
- Tez No: 951112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hüseyin Su, ele almış olduğu öyküleriyle derin izler bırakan ve İslamî edebiyat anlayışının yansımalarını metinlerinde ön plana çıkaran isimlerdendir. Bu bağlamda yazmış olduğu öykü kitapları içerisinde yer alan öykü metinlerinde bu zevk ve anlayış doğrultusunda şekillenen bir izlek mevcuttur. Türk edebiyatında İslamî anlayışa özgü bir kavram olan hikmet kavramının metinlerde pek çok örneği vardır. Hüseyin Su'nun Öykülerinde Hikmet Kavramı Üzerine Bir İnceleme adlı çalışma yazarın öykü metinlerinden okunup derlenerek oluşturulmuştur. Yazarın öykü eserlerinden olan Ana Üşümesi (2018), İçkanama (2018), Aşkın Halleri (2020) Kırklar Cemi (2020) Gülşefdeli Yemeni (2021) , Ağılı Ağılı (2021), Kırık Sızısı (2022) gibi eserler içerisinde yer alan öykü metinleri birtakım hikmetler barındırır. Hakikate erişmede bir aracı görevi üstlenen hikmet kavramı bir bakıma eserlerdeki olayların şekillenmesinde en büyük paya sahiptir. Bu anlamda yazarın öykü metinlerinde yer alan hikmet unsurları ayrı ayrı başlıklandırılıp, temlerin hikmet ile bağlantısı yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Su is one of the names that leaves deep traces with the stories he has dealt with and highlights the reflections of the Islamic literary understanding in his texts. In this context, there is a theme shaped in line with this taste and understanding in the story texts included in the story books he has written. There are many examples of the concept of wisdom, which is a concept specific to the Islamic understanding in Turkish literature, in the texts. The study titled A Study on the Concept of Wisdom in Hüseyin Su's Stories was created by reading and compiling the author's story texts. The story texts in the author's short story works such as Ana Üşümesi (2018), İçkanama (2018), Aşkın Halleri (2020) Kırklar Cemi (2020) Gülşefdeli Yemeni (2021), Ağılı Ağılı (2021), Kırık Sızısı (2022) contain some wisdom. The concept of wisdom, which acts as an intermediary in reaching the truth, has the greatest share in the shaping of the events in the works. In this sense, the elements of wisdom in the author's story texts are titled separately and the connection of the themes with wisdom is interpreted.