Muhasebe ve denetim alanında yapılmış çalışmalarının bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of studies conducted in the field of accounting and auditing
- Tez No: 951119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÖKOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Son yıllarda muhasebe ve denetim alanında bilimsel araştırmaların sayısında önemli bir artış gözlemlenmektedir. Bu durum, disiplinin teorik ve uygulamalı yönlerinin gelişmesiyle birlikte, akademik ilginin de artığını göstermektedir. Söz konusu literatürün sistematik bir şekilde incelenmesi, bu alandaki araştırma eğilimlerinin, temel konu başlıklarının ve akademik üretkenliğin belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmada belirlenen veri tabanında (Web of Science) yer alan 2010–2025 yılları arasındaki muhasebe ve denetim konulu yayınlar analiz edilmiştir. Bibliyometrik analiz kapsamında yayın sayıları, en çok atıf alan yazarlar, anahtar kelime ağları, işbirliği haritaları ve ülke bazlı yayın dağılımları gibi pek çok değişken incelenmiştir. En çok atıf alan çalışmaların büyük çoğunluğu, denetim kalitesi, finansal raporlama şeffaflığı, etik muhasebe uygulamaları ve iç denetim mekanizmaları gibi temalara odaklanmıştır. Bu durum, alanda belirli başlıkların literatürün merkezi tartışma konuları olduğunu göstermektedir. Anahtar kelime eşleşmeleri (co-occurrence) analizinde ise“audit quality”,“corporate governance”,“financial disclosure”ve“earnings management”gibi kavramların literatürde sıkça yer bulduğu belirlenmiştir. Yazar iş birliği ağlarına bakıldığında, disiplinler arası çalışma eğilimlerinin sınırlı olduğu, genellikle muhasebe ve denetim disiplini içinde kümelenen iş birliklerinin yaygın olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum, gelecekte disiplinler arası yaklaşımın güçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. En çok katkı sağlayan yazarlar, kurumlar ve dergiler bibliyometrik analizlerle tespit edilmiştir. The Accounting Review, Auditing: A Journal of Practice & Theory, Journal of Accounting and Economics, Accounting, Organizations and Society gibi dergiler, yüksek etki faktörleri ve atıf oranları ile öne çıkmaktadır. En çok katkı sağlayan yazarların çoğunlukla Anglo-Sakson kökenli olduğu ve bu durumun literatür yönelimi üzerinde etkili olduğu dikkat çekmektedir. Salehi M, Hussainey K ve Vasarhelyi MA en yüksek yayın sayısına sahip yazarlar olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, muhasebe ve denetim alanında yapılan çalışmaların giderek disiplinlerarası bir yapıya evrildiği, teknolojik gelişmelerin yayın konularını doğrudan etkilediği ve işbirliğine dayalı araştırmaların önem kazandığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, çalışma hem akademisyenlere hem de uygulayıcılara, araştırma eğilimlerini daha iyi anlama ve gelecek çalışmalar için stratejik planlama yapma konusunda yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a substantial increase in the number of scientific researches in the field of accounting and auditing. This indicates a concomitant rise in academic interest, paralleling the evolution of the theoretical and applied dimensions of the discipline. Conducting a systematic review of the extant literature is of paramount importance in order to identify research trends, primary topics, and academic productivity in this field. A comprehensive analysis was conducted on publications pertaining to accounting and auditing from 2010 to 2025, as indexed in the Web of Science database. In the context of bibliometric analysis, a multitude of variables were examined, including the number of publications, the most cited authors, keyword networks, collaboration maps, and country-based publication distribution. The majority of the most frequently cited studies focused on themes such as audit quality, financial reporting transparency, ethical accounting practices, and internal audit mechanisms. This finding indicates that specific topics are of particular importance in the existing literature. The keyword co-occurrence analysis reveals that concepts such as“audit quality,”“corporate governance,”“financial disclosure,”and“earnings management”are frequently found in the literature. A subsequent analysis of author collaboration networks reveals that interdisciplinary collaboration tendencies are restricted, with a predominance of collaborations within the domains of accounting and auditing. This finding suggests the need for a more robust interdisciplinary approach in future research. The most prolific authors, institutions, and journals were identified through bibliometric analysis. Journals such as The Accounting Review and Auditing: Notably, prominent journals such as the Journal of Practice & Theory, the Journal of Accounting and Economics, and Accounting, Organizations and Society have been identified as leaders in their respective fields, as evidenced by their high impact factors and citation rates. A salient feature of the present corpus is the preponderance of authors hailing from Anglo-Saxon backgrounds, a factor that exerts a discernible influence on the literature's orientation. Salehi M, Hussainey K, and Vasarhelyi MA were identified as the authors with the highest number of publications. The findings of the study indicate an evolution in the field of accounting and auditing, manifesting as an interdisciplinary structure. Technological advancements have emerged as a direct influence on the thematic focus of publications, while collaborative research has garnered increased significance.In this context, the study offers a framework to guide academics and practitioners in comprehending research trends and facilitating strategic planning for future studies.