Rotator manşet lezyonu olan bireylerde skapular stabilizasyon egzersizleri ve skapular proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon tekniğinin ağrı, eklem hareket açıklığı, fonksiyonellik, skapular diskinezi ve propriosepsiyon üzerine etkisi
The effect of scapular stabilization exercises and scapular proprioceptive neuromuscular facilitation technique on pain, joint range of motion, functionality, scapular dyskinesia and proprioception in individuals with rotator cuff lesion
- Tez No: 951188
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HOŞBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, rotator manşet lezyonu olan bireylerde Skapular Proprioseptif Nöromuskuler Fasilitasyon (PNF) uygulamalarının ve Skapular Stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, eklem hareket açıklığı, fonksiyonellik, skapular diskinezi ve propriosepsiyon üzerine etkilerini kıyaslamak amacıyla yürütüldü. Çalışmaya, Rotator Manşet Lezyonu tanısı almış, 18-65 yaş aralığında, omuz ağrısı olan 30 gönüllü katılımcı dahil edildi. Skapular Stabilizasyon grubuna (n=15); konvansiyonel tedaviye ek olarak skapular stabilizasyon egzersizleri, PNF grubuna (n=15) ise konvansiyonel tedaviye ek olarak skapular PNF patern ve teknikleri uygulandı. Araştırmada, bireylerin ağrı şiddetini değerlendirmek için Vizüel Analog Skala (VAS), eklem hareket açıklıklarını değerlendirmek için universal gonyometre, fonksiyonel durumlarını değerlendirmek için Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH), skapular diskineziyi değerlendirmek için Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT) ile Skapular Diskinezi Testi (SDT) ve propriosepsiyonu değerlendirmek için Aktif Açı Tekrarlama Testi kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS V.27 programı kullanıldı. Çalışmamızın sonucunda her iki grupta da grup içi değerlendirmede ağrı, normal eklem hareket açıklığı, omuz fonksiyonları, skapular diskinezi varlığı ve propriosepsiyon duyusunda istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of Scapular Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) techniques and Scapular Stabilization exercises on pain, range of motion, functionality, scapular dyskinesis, and proprioception in individuals with rotator cuff lesions. A total of 30 volunteer participants, aged between 18 and 65 years and diagnosed with a rotator cuff lesion with shoulder pain, were included in the study. The Scapular Stabilization group (n=15) received scapular stabilization exercises in addition to conventional treatment, while the PNF group (n=15) received scapular PNF patterns and techniques in addition to conventional treatment.In this study, the Visual Analog Scale (VAS) was used to evaluate the pain severity of individuals, a universal goniometer was used to measure joint range of motion, and the Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand Questionnaire (DASH) was used to assess functional status. Scapular dyskinesia was evaluated using the Lateral Scapular Shift Test (LSKT) and Scapular Dyskinesia Test (SDT), while proprioception was assessed using the Active Angle Repetition Test. Statistical analysis of the data was performed using SPSS V.27 software. As a result of the study, a statistically significant improvement was observed in pain, normal joint range of motion, shoulder function, the presence of scapular dyskinesia, and proprioception in the intra-group evaluations of both groups (p0.05).