'Fadâilü Ashâbi'n- Nebi' ve 'Menâkıbü'l- Ensâr' bölümleri bağlamında Buhârî'nin Sahâbeye yaklaşımı
Buhârî's approach to the companions in the context of the sections 'Fadâilü Ashabi'n-Nebi' and 'Menâkibü'l-Ensar'
  1. Tez No: 951200
  2. Yazar: AHMET GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH AGİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Vahyin ilk muhatabı olan, İslam esaslarına uygun bir Müslüman hayatı yaşayan, sonraki Müslüman toplumlara örnek teşkil eden Ashab-ı Kiram'ın, İslâm Medeniyetine ve Müslüman topluma olan katkıları son derece önem arz etmektedir. Bu çalışmada Sahîh-i Buhârî'nin Fadâilü's-Ashâbı'n-Nebî ve Menâkıbu'l-Ensâr bölümleri çerçevesinde sahâbenin fazileti ile ilgili hadisler ve bu bağlamda Buhâri'nin sahâbeye olan yaklaşımı değerlendirilmiştir. Çalışma bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, önemi, amacı ve yöntemi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Çalışmada geçmekte olan bazı kavramların tanımları yapılmıştır. Birinci bölümde Sahâbe hakkında genel bir bilgi verilmiş, Selef-i Salih, Ehl-i-Sünnet, usûl, Kelam ve Fıkıh âlimleri ile Bidat ehli olan Hâricî, Şi'a, Mürcie ve Mu'tezile'nin Sahâbe anlayışı mukayese edilerek değerlendirmeye tabi tutulmuştur. İkinci bölümde ise Sahâbenin fazileti hakkındaki Fadâilü's-Ashâbi'n-Nebî ve Menâkıbu'l-Ensâr bölümlerindeki hadisler ele alınmış, Buhâri'nin Sahâbeye olan yaklaşımı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The contributions of the Ashâb-ı Kirâm, who were the first addressees of the revelation, lived a Muslim life in accordance with the principles of Islam, and served as role models for subsequent Muslim societies, hold great significance for Islamic Civilization and the Muslim community. This study evaluates the hadiths related to the virtues of the Companions within the framework of the“Fadâilü Ashâbi'n-Nebî”and“Menâkıbu'l-Ensâr”sections of Sahîh al-Buhârî and, in this context, examines Bukhârî's approach to the Companions. The study consists of an introduction, two main chapters, and a conclusion. The introduction presents information on the subject, importance, purpose, and method of the research. It also includes definitions of certain concepts mentioned in the study. The first chapter provides general information about the Companions and evaluates, through comparison, the perspectives on the Companions held by the Salaf al-Sâlih, Ahl al-Sunnah, scholars of Usûl, Kalâm, and Fiqh, as well as by the groups of innovation such as the Hâricî, Şi'a, Mürcie , and Mu'tezile. The second chapter discusses the hadiths about the virtues of the Companions found in the“Fadâilü Ashâbi'n-Nebî”and“Menâkıbu'l-Ensâr”sections and evaluates Bukhârî's approach to the Companions.