Kur'ân kursu öğrencilerinin kader anlayışı (Trabzon örneği)
Qur'an course students' understanding of predestination (the case of Trabzon)
  1. Tez No: 951201
  2. Yazar: SERDAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULAZİZ ARTIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Kur'ân Kursu öğrencilerinin kader kavramına ilişkin anlayışları ele alınmıştır. İslâm düşüncesinde önemli bir yer tutan kader, bireyin özgür irâdesi ve sorumluluğu ile doğrudan ilişkilidir. Bu bağlamda, i'tikâdî mezhepler arasında kader konusundaki yaklaşımlar farklılık göstermektedir. Cebriyye, insanın irâdesiz olduğunu ve tüm olayların Allah'ın takdîriyle gerçekleştiğini savunurken; Mu'tezile, insanın özgür irâdesine vurgu yaparak onun kendi fiillerinden sorumlu olduğunu dile getirir. Kaderiyye ise insanın kaderini tamamen kendi irâdesiyle belirlediğini ve Allah'ın fiillere müdahalesinin bulunmadığını ileri sürer. Ehl-i Sünnet'e mensup kelâm mezheplerinden Eş'ariyye, kaderin Allah'ın bilgisi ve takdîriyle belirlendiğini ancak insanın sınırlı da olsa bir irâdeye sahip olduğunu ifade ederken; Mâtürîdiyye, insanın eylemlerinde irâdesinin daha etkin bir rol oynadığını kabul eder. Bu çalışma, söz konusu farklı görüşler çerçevesinde Kur'ân Kursu öğrencilerinin kader algılarını bir anket uygulaması yoluyla analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the understanding of the concept of qadar (divine destiny) among Qur'an course students. In Islamic thought, qadar holds a significant place and is closely related to human free will and responsibility. In this regard, different theological schools (i'tiqādī madhāhib) offer varying perspectives on the issue of destiny. The Jabriyyah school argues that human beings are devoid of free will and that everything occurs according to Allah's decree. In contrast, the Mu'tazilah emphasizes human free will, asserting that individuals are responsible for their actions. The Qadariyyah maintains that a person determines their own destiny entirely through their own will, without any divine intervention in their actions. Among the Sunni theological schools, the Ash'ariyyah holds that destiny is shaped by Allah's knowledge and decree, while also acknowledging that humans possess a limited will (al-irādah al-juz'iyyah). The Maturidiyyah, on the other hand, attributes a more active role to human will in one's actions. This study analyzes the perceptions of Qur'an course students regarding these differing viewpoints through a questionnaire-based survey.