İmalat sektöründeki kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunlar ve baş etme yolları: Denizli örneği
Challenges faced by women entrepreneurs in the manufacturing sector and their coping strategies: The case of Denizli
  1. Tez No: 951213
  2. Yazar: FATMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERGENDER SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kadın girişimciliği ekonomik bağımsızlığı sağlamanın bir aracı olmakla kalmaz aynı zamanda toplumsal kalkınma, eşitlik ve toplumsal dönüşüm için önemli bir unsurdur. Kadınların iş yaşamında bulunması hem ekonomik büyümeye katkı sağlamakta hem de toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için önemli bir araç olarak konumlanmaktadır. Fakat girişimcilik kavramı halen toplumsal açıdan erkek ile özdeşleştirildiği için kadın girişimciler, ekonomik alandaki genel sorunları tecrübe ederken bu sırada cinsiyet kariyerlerine dayalı sorunlarla da başa çıkmak zorunda kalmaktadır. Bu durum, kadınların yalnızca iş kurma süreçlerinde değil aynı zamanda işlerini büyütme ve sürdürme süreçlerinde de zorluklar yaşamalarına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı da kadın girişimcilerin iş yeri kurma ve yürütme süreçlerinde karşılaştıkları sorunlara yönelik geliştirdikleri stratejileri ortaya koyarak, bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmanın evrenini Denizli Ticaret Odası ve Denizli Esnaf ve Sanatkârlar Odalarına kayıtları olan ve imalat sektöründe aktif olarak bulunan kadın girişimciler oluşturmaktadır. Bununla birlikte araştırmanın katılımcıları olan kadın girişimcilere kartopu örneklemi kullanılarak da ulaşılacaktır. Yapılan araştırma, feminist metodoloji çerçevesinde yer alan nitel araştırma tekniklerinden derinlemesine görüşme ve gözlem teknikleri kullanılarak gerçekleşmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, söylem analizi üzerinden çözümlenmiş ve temalarına ayrılmıştır. Bu veriler değerlendirildiğinde kadın girişimcilerin iş kurma sürecinde olduğu gibi işi yürütme sürecinde de hem genel sorunlarla hem de toplumsal cinsiyete dayalı özel sorunlarla mücadele ettikleri gözlemlenmiştir. Bu özel sorunlara ise benliklerini bir kenara bırakmak ya da maskülenleşmek zorunda kaldıkları stratejilerle çözüm buldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although women's entrepreneurship is a means of achieving economic independence, it is not the only means. It is also a crucial element of social development, equality, and social transformation. Women's presence in business contributes to economic growth and serves as a vital factor in eliminating gender-based inequalities. However, since the concept of entrepreneurship is still socially considered to be exclusively male, women entrepreneurs struggle with gender-based issues in addition to their routine business-related issues. This inequality leads women to experience difficulties during not only the process of starting a business, but also growing and sustaining it. The aim of this study is to identify and highlight the strategies employed by women entrepreneurs to overcome the challenges they encounter in establishing and operating a business, while offering new perspectives and potential solutions to these issues. The study sample was selected from women entrepreneurs registered with the Denizli Chamber of Commerce and the Denizli Chamber of Craftsmen and Artisans who reported being active in the manufacturing sector. Additionally, women entrepreneurs who had previously participated in the study were asked to reach out to their acquaintances, resulting in snowball sampling. Data were gathered using in-depth interviews and observation techniques, which are qualitative research methods within the framework of feminist methodology. The data collected from the interviews were then analyzed using thematic analysis. While reviewing the data, it was recorded that women entrepreneurs face general and gender-specific problems when establishing and running a business. It was observed that they created solutions to these particular problems by suppressing or leaving their ego aside, or by becoming more masculine so as to diminish their own gender.