Zonguldak-Ereğli arasındaki kütle hareketlerinin incelenmesi
Investigation of mass movements between Zonguldak and Ereğli
  1. Tez No: 95122
  2. Yazar: HÜLYA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Zonguldak-Ereğli arasının kütle hareketleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yaklaşık 155 km2'lik bir bölgenin 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası ve jeoloji kesitleri ile hidrojeoloji, kütle hareketleri, yamaç eğimi, arazi kullanımı ve kütle hareketi risk haritaları hazırlanmıştır. Jeolojik çalışmalar sonucunda, önceki isimlendirmelere bağlı kalınarak inceleme alanında yaşlıdan gence doğru Yılanlı, Alacaağzı, Kozlu, Karadon, Zonguldak, Velibey, Sapça, Tasmaca, Cemaller, Gökçetepe, Başköy ve Dinlence formasyonları ile alüvyon ve plaj kumu belirlenerek haritalanmıştır. Jeolojik birimler hidrojeolojik özelliklerine göre geçirimsiz, az geçirimli, yarı geçirimli ve geçirimli birimler olarak hidrojeoloji haritası üzerinde gösterilmiştir. İnceleme alanındaki kayaç ve zeminlerin mühendislik özelliklerinin bir kısmı arazi ve laboratuar çalışmalarıyla bir kısmı da Zonguldak-Ereğli Demiryolu Projesi (Ulaştırma Bakanlığı, 1992) verilerinden sağlanmıştır. Bölgede görülen kütle hareketi türleri Varnes (1978)'e göre sınıflandırılmış ve hareketlere neden olan doğal ve yapay etkenler ortaya konmuştur. Kaya yamaçlarda, genellikle devrilme ve kaya düşmesi gözlenmiştir. Yerinde ayrışmayla veya taşınarak oluşan zeminlerde ise moloz akması, toprak akması ve heyelanların yaygın olduğu görülmüştür. Kütle hareketlerinin oluşumuna neden olan doğal ve yapay etmenler irdelenerek inceleme alanı Eyüboğlu (1999)'na göre farklı özellik ve koşullar gösteren beş alana ayrılmıştır. Sonuç olarak çalışma alanı kütle hareketleri oluşma riski açısından çoğunlukla düşük, orta ve çok riskli özelliklere sahiptir. Aktif ve duraylı alanlar ise oldukça düşük yayıhm göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER : Kütle Hareketi, Heyelan
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to investigate the mass movements within the area between Zonguldak and Ereğli. In an area of approximately 155 km2 and using a scale of 1/25.000, geological map and cross-sections have been prepared, and special maps involving the hydrogeology, mass movements, slope gradient, land use and stability risks have been drawn. As a result of geological investigations, the following units have been mapped, respectively from the oldest to the youngest: Yılanlı, Alacaağzı, Kozlu, Karadon, Zonguldak, Velibey, Sapça, Tasmaca, Cemaller, Gökçetepe, Başköy and Dinlence formations with alluvium and beach sand. Based on their hydrogeological features, the geological units have been depicted as impermeable, of low permeability, semi-permeable, or fully permeable on the hydrogeological map. The engineering properties of rocks and soils encountered in the area of investigation have been obtained either from the laboratory and field studies or from the data given in the report of Zonguldak-Ereğli Railway Project (Ministry of Transportation, 1992). The mass movements observed in the area have been classified according to Varnes (1978), and the natural and unnatural (man-made) causes have been established. In the rock slopes, generally, toppling and rock falls have been observed while debris flow, soil flow or landslides have widely been observed in the slopes of soils formed by in situ alteration or transportation. Based on the evaluation of the natural and unnatural causes of mass movements, the study area has been divided into five regions, according to Eyüboğlu (1999). As a result of this study, the area has low, medium or high risk regions in terms of the possibility of mass movements. In the area, the active and stable regions are of smaller extent. KEY WORDS : Mass Movement, Landslide