A Comparision study of path coefficients, partial regression coefficients and correlation coefficients
Path katsayıları, kısmi regresyon katsayıları ve korelasyon katsayılarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 95123
  2. Yazar: DUYGU KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
11 ÖZET Path analizi özellikle son yıllarda yaygın olarak kullanılan ve değişkenler arasındaki sebep-sonuç ilişkilerini kendisini oluşturan doğrudan ve dolaylı etkiler unsurlarına göre ayrıntılı bir şekilde açıklayan bir analiz tekniğidir. Bu tez çalışmasında değişkenler arasındaki sebep-sonuç ilişkilerinin belirlenmesi, belirlenen ilişki sistemlerinde sonuçların bulunması ve bulunan bu sonuçların yorumlanması konularım kapsayan path analizi tekniği ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Sosyal Bilimle, Tıp, Biyoloji, Ziraat ve diğer alanlarda sıkça kullanılan path analizi tekniğinin avantajlarına değinilmiş, regresyon ve korelasyon analizleri ile path analizi tekniği karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Path katsayısı, direkt ve dolaylı etki, sebep-sonuç ilişkisi, standardize edilmiş değişken, doğrusal regresyon, kısmi regresyon katsayısı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Path analysis has been recently used as a tecnique to express the relationship of the cause and effect among the variables with direct and indirect effects of its components. In this study was aimed to determine the relationship of cause and effect, to find out the results in the estimated relation systems and to evaulate the use of path analysis in order to interprate the all results. The study also emphasized on the advantages of using path analysis in Social, Medical, Biology and Agricultural science and on the comparison with other analysis of regression and correlations. KEY WORDS: Path coefficient, direct and indirect effect, cause and effect, standardized variable, linear regression, partial regression coefficient.