Synthesis of intermediates for ellipticine
Eliptisin için ara ürünler sentezi
- Tez No: 95121
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Ill ÖZET Alkoloitler, biyolojik aktiviteieri olan doğal organik maddelerdir. Bu özelliği ve kimyasal yapılarından dolayı araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Bu çalışmada eliptisin türü indol alkoloitlerinin ara ürünlerinin sentezleri amaçlanmıştır. Bu amaçla y-pikolinden başlanarak izonikotinik asit elde edilmiştir. İzonikotinik asitten etil izonikotinat sentezlenmiştir. Etil izonikotinat, dietil süksinat ile uygun şartlarda etkileştirilerek dietil 2-(4-pikolino)süksinat bileşiği elde edilmiştir. Bu bileşik benzen diazonyum klorür ile muamele edilerek etil 2-(4- pikolino)indol-3-karboksilat bileşiği sentezlenmiştir. Sentezlenen bu bileşik eliptisin alkoloiti için bir ara ürün niteliğindedir. ANAHTAR KELİMELER : İndol alkoloit, eliptisin
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Alkoloids are naturel organic substances which have biological activites. For such nature and chemical structure, they always take the attention of investigators. In this study, it is aimed to synthesize intermediate of ellipticine which is kind of alkoloids. For this purpose, isonicotinic acide was obtained starting of y-picoline. Ethyl isonicotinate was synthesized of isonicotinic acide. Diethyl 2-(4- picolino)succinate was obtained from ethyl isonicotinate with diethyl succinate. Ethyl 2-(4-picolino)indole-3-carboxylate was synthesized by treating of benzen diazonium chloride with diethyl 2-(4-picolino)succinate. This product which is synthesized, is an intermediate for ellipticine alkoloid. KEY WORDS : Indol alkoloid, ellipticine