Fare sperminin dondurulabilirliği üzerine vitamin E ve koenzim Q10'un etkisi
The effect of vitamin E and coenzyme Q10 on the freezability of mouse sperm
- Tez No: 951222
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum,Jinekoloji ve Suni Tohumlama (Veterinerlik) Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, fare spermlerinin dondurulabilirliği üzerine %18 Raffinoz + %3 yağsız süt tozu içeren sperm kryoprezervasyon medyumuna farklı dozlardaki Vitamin E (0.1 mM, 0.5 mM, 1 mM) ve Koenzim Q10 (5 μM, 25 μM, 50 μM) ilavesinin etkileri araştırıldı. Araştırmada, fare sperminin dondurulmasında antioksidan eklenmeden kullanılan %18 Raffinoz + %3 yağsız süt tozu kombinasyonu kontrol grubu olarak tutuldu. Araştırmada, 12-24 haftalık yaş aralığında toplam 56 adet CD-1 ırkı erkek fare, 7 farklı araştırma grubunda kullanıldı (n:8). Fareler, servikal dislokasyon yöntemiyle sakrifiye edilerek kauda epididimlerden spermler toplandı. Elde edilen spermler kontrol ve deneme grubu medyumları içerisinde ayrı ayrı sulandırıldı. Sulandırılmış spermler 37 ̊C'de 10 dakika inkübe edildikten sonra 0.25 ml hacimli payetlere doldurularak sıvı azot buharında donduruldu ve sıvı azot içerisinde muhafaza edildi. Dondurulmuş spermler 37 ̊C su banyosunda 30 saniye boyunca çözdürüldü. Çözdürme sonrası sperm örneklerinin motilite, canlı spermatozoon oranı, plazma membran bütünlüğü, anormal akrozom oranı ve 4 saat süresince motilite dayanıklılık testleri yapıldı. Dondurma ve çözdürme işlemi sonrasında en yüksek motilite ve canlı spermatozoon oranları kontrol grubu (sırasıyla %28.75±2.06, %43.88±3.87) ile karşılaştırıldığında, 5 μM Koenzim Q10 (%50.50±1.22, %57.38±4.23) ve 0.5 mM Vitamin E (%38.50±3.77, %60.63±5.36) guruplarında belirlendi (p0.05). Sonuç olarak, fare sperm sulandırıcısına 5 μM Koenzim Q10 ve 0.5 mM Vitamin E ilavesinin, dondurup çözdürme sonrası motiliteyi, canlı spermatozoon oranını, plazma membran bütünlüğünü ve motilite dayanıklılığını artırdığı, anormal akrozom oranını ise azalttığı, böylece fare spermlerinin dondurulmasında sulandırıcılarda başarılı bir şekilde kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different doses of Vitamin E (0.1 mM, 0.5 mM, 1 mM) and Coenzyme Q10 (5 μM, 25 μM, 50 μM) added to a sperm cryopreservation medium containing 18% Raffinose + 3% skim milk powder on the cryopreservability of mouse sperm were investigated. In the study, the combination of 18% Raffinose + 3% skim milk powder, used without the addition of antioxidants, was used as the control group for sperm freezing in mice. A total of 56 male CD-1 strain mice, aged between 12 and 24 weeks, were used in 7 different research groups (n:8). The mice were euthanized by cervical dislocation, and sperm was collected from the cauda epididymides. The obtained sperm was diluted separately in the control and experimental group media. The diluted sperm was incubated at 37°C for 10 minutes, then filled into 0.25 ml straws and frozen in liquid nitrogen vapor, where it was stored. The frozen sperm samples were thawed in a 37°C water bath for 30 seconds. After thawing, motility, live spermatozoon ratio, plasma membrane integrity, abnormal acrosome rate, and motility endurance tests were performed for 4 hours. After freezing and thawing, the highest motility and live spermatozoon rates were determined in the 5 μM Coenzyme Q10 (50.50±1.22, 57.38±4.23) and 0.5 mM Vitamin E (38.50±3.77, 60.63±5.36) groups, compared to the control group (28.75±2.06, 43.88±3.87) (p0.05). In conclusion, the addition of 5 μM Coenzyme Q10 and 0.5 mM Vitamin E to mouse sperm diluent was found to improve motility, live spermatozoon rates, plasma membrane integrity, and motility longevity while reducing abnormal acrosome rates after freezing and thawing. Therefore, these antioxidants can be successfully used in diluents for mouse sperm cryopreservation.