Gebelerin gebelikte kendilerini algılama durumları, mutluluk düzeyleri ile prenatal anksiyete arasındaki ilişki
The relationship between pregnant women's self-perception, happiness levels and prenatal anxiety
  1. Tez No: 951223
  2. Yazar: EYLEM SANDALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET GEBELERİN GEBELİKTE KENDİLERİNİ ALGILAMA DURUMLARI, MUTLULUK DÜZEYLERİ İLE PRENATAL ANKSİYETE ARASINDAKİ İLİŞKİ Amaç: Araştırmada gebelerin gebelikte kendilerini algılama durumları, mutluluk düzeyleri ile prenatal anksiyete arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirilen araştırma, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine (4 poliklinik) başvuran, dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 18-45 yaş arası 360 gebe ile yürütülmüştür. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Gebelerin Kendilerini Algılama Ölçeği (GKAÖ)”,“Gebelikle İlişkili Anksiyete Ölçeği (GİAÖ)”ve“Mutluluk Ölçeği (MÖ)”kullanılarak (yüz-yüze) toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN PREGNANT WOMEN'S SELF-PERCEPTION, HAPPINESS LEVELS AND PRENATAL ANXIETY Aim: The study aimed to determine the relationship between pregnant women's self-perception during pregnancy, happiness levels, and prenatal anxiety. Material and Method: The descriptive, cross-sectional, and exploratory study was conducted with 360 pregnant women aged 18–45 who visited the Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinics (4 clinics) at Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital, met the inclusion criteria, and voluntarily agreed to participate in the study. Data were collected using the“Descriptive Information Form,”the“Pregnant Women's Self-Perception Scale (PWSPS),”the“Pregnancy-Related Anxiety Scale (PRAS),”and the“Happiness Scale (HS)”(face-to-face). The data obtained from the study were analyzed using the SPSS 22.0 software package with descriptive statistics, t-test, One-Way ANOVA, Mann-Whitney U, mean values, Pearson correlation, and multiple regression analysis. A p-value