Pinokyo'nun göstergebilimsel analizi:Walt Disney ve Guillermo del Toro yapımlarının karşılaştırması
Pinochio's semiotic analysis: A comparison of walt Disney's and Guillermo del Toro's productions
  1. Tez No: 951228
  2. Yazar: HANDE SÜNNELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Animasyon sinemasının en önemli temsilcilerinden biri olan Disney, Carlo Collodi'nin Pinokyo hikâyesini 1940 yılında ikinci filmi olarak uyarlamıştır. Daha sonra birçok uyarlaması yapılan Pinokyo'nun, Disney'den sonra en dikkat çeken filmi 2022 yılında yönetmen Guillermo del Toro tarafından yapılmıştır. Animasyon filmlerinde karakter ve mekân tasarımları hikâyenin anlatımında önemli bir rol üstlenmektedir. Karakterler, olayların içindeki kişiler olarak izleyiciye yaşananları aktarırken, arka planda yer alan mekânlar ise hikâyenin gerçekleştiği alanlar olarak yaşanmış ve yaşanacak olaylara dair ipuçları sunmaktadır. Bu çalışmada Pinokyo filmlerindeki tasarım tercihleri karakter ve mekân tasarımları üzerinden göstergebilimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Karakter tasarımlarının analizinde karakter arketipleri, şekil tercihleri, çizgi ve silüet görünümleri, renk kullanımı temel unsurlar olarak belirlenmiştir. Mekân tasarımlarının incelenmesinde ise Christopher Vogler'in, Kahramanın Yolculuğu modeli temel alınmıştır. Kahramanın yolculuğunda yer alan mekânlar belirlenmiş ve bu mekânların yolculuğun hangi aşamalarında bulunduğu tespit edilmiştir. Mekânların sembolik anlamları ve anlatıya katkıları değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda iki filmde de karakter tasarımlarında arketip kullanımına önem verildiği, şekil kullanımının ise bu arketipler bağlamında belirlendiği, filmde anlatılan hikâye temelinde renk tercihlerinin yapıldığı tespit edilmiştir. Mekân tasarımlarının incelenmesinde filmlerin Kahramanın Yolculuğu modeline uygun olarak tasarlandığı, Disney'in tüm adımları tamamlamadan filmi sonlandırdığı, Guillermo del Toro'nun filminde ise tüm aşamaların uygulandığı görülmüştür. İki filmde de mekân tasarımlarının karakterlerin yolculuğunu destekledikleri ve hikâyeye aktif olarak katkı sağladıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Disney, one of the most significant figures in animation cinema, adapted Carlo Collodi's Pinocchio story as its second film in 1940. Following many adaptations, the most prominent after Disney's version was directed by Guillermo del Toro in 2022. In animated films, character and setting design play a crucial role in storytelling. Characters convey events as the agents of the story, while the settings provide spatial context and offer clues about past and future occurrences. This study examines design choices in the Pinocchio films through semiotic analysis of character and setting design. The analysis of character design focuses on archetypes, shape preferences, line and silhouette appearances, and color use. For setting design, Christopher Vogler's Hero's Journey model serves as the framework. The settings corresponding to the stages of the hero's journey were identified, and the role of each setting in the narrative progression was analyzed. The symbolic meanings of the settings and their contributions to the narrative were also evaluated. The study finds that both films prioritize the use of archetypes in character design, with shape usage determined within these archetypes. Color preferences are based on the narrative of the story. In terms of setting design, both films follow the Hero's Journey model, though Disney's film concludes without completing all stages, while del Toro's version applies the full cycle. In both films, setting designs actively support the characters' journey and contribute to the narrative.