Kurumsal sosyal sorumluluk ve çevresel performans arasındaki ilişki: Sağlık sektöründe alt sektörel farklılıklar çerçevesinde kantitatif bir analiz
The relationship between corporate social responsibility and environmental performance: A quantitative analysis in the healthcare sector
  1. Tez No: 951231
  2. Yazar: SERDAR SEVİNTİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmaların kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) düzeyleri ile çevresel sürdürülebilirlik göstergeleri olan çevresel (Ç) skorları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, sektör içindeki alt kırılım düzeyinde bu skorların anlamlı farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Veri seti, Refinitiv Eikon veri tabanından 2023 yılına ait skorlar kullanılarak oluşturulmuş ve örneklemde 899 sağlık sektörü firması yer almıştır. Analiz sürecinde normallik ve homojenlik testlerinin ardından ANOVA, Games-Howell post-hoc testi, Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between Corporate Social Responsibility (CSR) scores and environmental (E) scores—representing environmental sustainability performance—of firms operating in the healthcare sector. Additionally, it investigates whether these scores differ significantly across various healthcare sub-sectors. The dataset was obtained from the Refinitiv Eikon database for the year 2023, comprising 899 firms after the exclusion of those with missing or zero values. The analysis process included normality and homogeneity tests, followed by ANOVA, Games-Howell post-hoc test, Pearson correlation, and simple linear regression analyses.