Algılanan yıkıcı liderlik davranışlarının çalışanların işperformasına etkisi
The effect of perceived destructive leadership behaviors onemployees' job performance
  1. Tez No: 951230
  2. Yazar: MERT KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüz iş hayatında yıkıcı liderlik davranışlarının çalışanlar tarafından algılanma düzeyi; örgütsel yapı, takım dinamikleri ve bireysel özelliklere göre farklılık gösterebilmektedir. Bu liderlik tarzı, çalışanların iş performansı üzerinde doğrudan etkili olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, algılanan yıkıcı liderlik davranışlarının iş performansına etkisini ve bu etkinin demografik ve kişilik özelliklerine göre değişip değişmediğini incelemektir. Araştırma, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren 495 çalışan ile gerçekleştirilmiştir. Veriler yansız örnekleme ile toplanmış, analizlerde parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; erkek çalışanlar aşırı otoriterlik, liderlik için yetkin olmama, etik dışı davranış, değişime direnç ve astlara duyarsızlık gibi yıkıcı liderlik türlerini kadınlara göre daha yüksek düzeyde algılamaktadır. Yaş değişkeninde anlamlı bir fark olmamakla birlikte, 54 yaş üzeri çalışanların yıkıcı liderlik algısı daha yüksek bulunmuştur. Medeni duruma göre evli bireyler belirli alt boyutlarda daha yüksek algılara sahiptir. İş tecrübesi arttıkça bazı alt boyutlarda yıkıcı liderlik algısı da artmaktadır. Düşük maaşlı çalışanlar etik dışı davranışlar ve değişime direnç gibi tutumları daha fazla algılarken, yüksek maaşlılar liderlik yetkinliği eksikliğini daha belirgin hissetmektedir. İş performansı üzerinde ise genel anlamda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Liderlik, Yıkıcı Liderlik, İş Performansı
Özet (Çeviri)
In today's business environment, the perception of destructive leadership behaviors among employees varies depending on organizational structure, team dynamics, and individual characteristics. This leadership style can have a direct impact on employee job performance. The aim of this study is to examine the effect of perceived destructive leadership behaviors on job performance and whether this effect differs based on employees' demographic and personality traits. The research was conducted with 495 employees working in the Gaziantep Organized Industrial Zone. Data were collected using unbiased sampling techniques and analyzed using both parametric and non-parametric tests. According to the findings, male employees perceive higher levels of destructive leadership behaviors such as excessive authoritarianism, incompetence, unethical conduct, resistance to change, and insensitivity to subordinates compared to female employees. While age did not yield significant differences, employees aged 54 and over reported higher perceptions of destructive leadership. Married employees showed higher perception levels in certain sub-dimensions. Increased work experience was associated with higher perception in some sub-dimensions of destructive leadership. Lower-paid employees perceived unethical behavior and resistance to change more strongly, whereas higher-paid employees perceived incompetence more intensely. However, no significant differences were found in terms of job performance across most variables. KEYWORDS: Leadership, Destructive Leadership, Job Performance