Toplumsal bir eleştiri aracı olarak arap edebiyatında tiyatro
Theatre in arabic literature as a tool of social critique
- Tez No: 951232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BAĞMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Modern Arap tiyatrosunun toplumsal bir eleştiri aracı olarak incelenmesi ve bu konudaki işlevselliği, çalışmanın temel odak noktasını oluşturmaktadır. Bu kapsamda modern Arap tiyatrosunun doğuşu ve gelişimi başta olmak üzere genel tarihsel süreci aktarılmıştır. Modern Arap tiyatrosunun doğuşu ve gelişiminde Mısır, Lübnan, Cezayir ve Suriye önemli ülkelerden kabul edilmekte olup bu ülkelerden öne çıkan tiyatro eserleri incelenmiştir. Bu tiyatro eserlerinde yer alan toplumsal eleştiriler belirlenmiş, çeşitli sosyolojik kavramlar ışığında farklı konulara ayrılarak sınıflandırılmıştır. Bu bağlamda Arap edebiyatında tiyatronun çeşitli konularda toplumsal eleştirilerin aktarılmasında etkin ve işlevsel bir sanat olduğu çıkarımına ulaşılmıştır. Arap tiyatrosunun sahip olduğu sanatsal zenginlikle gerek Arap coğrafyasının gerekse diğer coğrafyaların sorunlarını dile getirmede önemli bir yere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on analyzing modern Arabic theatre as a means of social criticism and its functionality in this regard. Within this scope, the research presents the historical background of modern Arabic theatre, particularly its emergence and development. Countries such as Egypt, Lebanon, Algeria, and Syria are considered key contributors to the evolution of Arabic theatre, and selected plays from these regions have been examined. The social criticisms expressed in these plays were identified and classified under various topics through the lens of different sociological concepts. As a result, it has been concluded that theatre in modern Arabic literature serves as an effective and functional medium for conveying social critique on a wide range of issues. Moreover, it is observed that Arabic theatre, with its artistic richness, holds a significant position in voicing the problems of both the Arab world and other societies.