Öğretmenlikte yaşanan stresin aile mutluluğuna etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of stress experienced in teaching on family happiness
  1. Tez No: 951245
  2. Yazar: DEMET GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmenlerin meslek yaşamlarında karşılaştıkları stresin aile içi mutluluk ve evlilik doyumu üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu bağlamda, öğretmenlerin maruz kaldıkları mesleki stresin düzeyi, kaynakları ve bu stresle baş etme biçimlerinin; aile içi iletişim, eş ilişkileri, ebeveynlik rolleri ve genel yaşam doyumu üzerindeki yansımaları araştırılmıştır. Araştırma nicel desenle yürütülmüş ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde, Sosyo-demografik Bilgi Formu, Evlilik Doyumu Ölçeği ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler, Google Formlar aracılığıyla gönüllü katılımcılara çevrim içi olarak uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ilinde görev yapan 57 erkek ve 243 kadın öğretmenden oluşan toplam 300 kişi oluşturmaktadır. Toplanan veriler üzerinde yapı geçerliliği, eşdeğer geçerlilik ve iç tutarlılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin mesleki stres düzeylerinin ve psikolojik dayanıklılıklarının, evlilik doyumu üzerinde anlamlı etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Psikolojik dayanıklılık bileşenlerinden yapısal stil ve sosyal yeterlilik düzeyleri evlilik doyumunu pozitif yönde yordarken; sosyal kaynaklar alt boyutu beklenmedik şekilde evlilik doyumunu negatif yönde etkilemiştir. Ayrıca, psikolojik destek alma durumu, hem evlilik doyumu hem de psikolojik dayanıklılık açısından anlamlı bir fark yaratmamış; bu durum, desteğin etkililiğinde sürecin niteliği ve bireyin içsel değişim motivasyonunun belirleyici olduğunu göstermiştir. Araştırmanın sonuçları, öğretmenlerin mesleki stres kaynaklarının sadece iş yaşamlarını değil, aile ilişkilerini ve psikolojik sağlamlık düzeylerini de etkilediğini göstermektedir. Bu doğrultuda, öğretmenlerin mesleki stresle başa çıkma becerilerinin geliştirilmesi ve aile içi ilişkileri destekleyecek psiko -+eğitsel programların oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effects of stress encountered by teachers in their professional lives on domestic happiness and marital satisfaction. In this context, the level, sources of professional stress to which teachers are exposed and the reflections of their coping styles on family communication, spouse relations, parenting roles and general life satisfaction have been investigated. The research was conducted with a quantitative design and a relational screening model was used. In the data collection process, Socio-demographic Information Form, Marriage Satisfaction Scale and Psychological Endurance Scale were used. The scales were applied online to the volunteer participants via Google Forms. A total of 300 people consisting of 57 male and 243 female teachers working in the province of Istanbul constitute the working group of the research. Structural validity, equivalent validity and internal consistency analyses were performed on the collected data. Research findings have shown that teachers' occupational stress levels and psychological endurance have significant effects on marital satisfaction. While structural style and social competence levels, which are components of psychological endurance, positively predicted marital satisfaction, the social resources sub-dimension unexpectedly negatively affected marital satisfaction. In addition, the state of receiving psychological support did not make a significant difference in terms of both marital satisfaction and psychological endurance, which showed that the nature of the process and the individual's internal motivation for change were decisive in the effectiveness of support. The results of the research show that the sources of occupational stress of teachers affect not only their work life, but also their family relationships and psychological well-being levels. In this direction, it is proposed to develop teachers' skills to cope with occupational stress and to create psycho -+ educational programs to support family relationships.