Teknoloji şirketlerinde çevre, sosyal ve yönetişim (ÇSY) puanları ile kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between environmental, social, and governance (ESG) scores and corporate social responsibility (CSR) in technology companies
- Tez No: 951249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, teknoloji şirketlerinin Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) puanları ile Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) uygulamaları arasındaki ilişkinin analizini amaçlamaktadır. Günümüz iş dünyasında finansal performans kadar sürdürülebilirlik odaklı stratejiler de şirketlerin başarısında kritik rol oynamaktadır. Araştırmada, ÇSY puanlarının KSS uygulamaları üzerindeki etkileri incelenmiş ve bu ilişkinin işletmelerin sürdürülebilirlik hedefleri üzerindeki yansımaları değerlendirilmiştir. Araştırmada, öncelikle literatür taraması ile ÇSY ve KSS'nin teorik çerçevesi sunulmuş, ardından teknoloji sektörüne özgü uygulamalar detaylandırılmıştır. Çalışmanın yöntemi nicel analiz tekniklerini içermekte olup, veri toplama süreci sektör bazında örneklem grubu oluşturularak gerçekleştirilmiştir. ÇSY puanları ve KSS uygulamaları arasındaki ilişki, korelasyon ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, yüksek ÇSY puanlarına sahip şirketlerin KSS uygulamalarında daha etkin olduğu, bu durumun hem toplumsal güven hem de paydaş bağlılığı üzerinde olumlu etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Ayrıca, alt sektörlerdeki farklılıklar dikkate alındığında, ÇSY ve KSS arasındaki ilişkinin sektörel özelliklerden etkilendiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, teknoloji şirketlerinin sürdürülebilirlik stratejilerinde ÇSY ve KSS'nin bütüncül bir yaklaşım içinde ele alınması gerektiği, bu iki kavramın işletmelerin uzun vadeli başarılarına katkı sağladığı belirlenmiştir. Çalışma, özellikle dijital dönüşüm süreçlerinin bu ilişkiyi nasıl şekillendirdiğine dair önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between Environmental, Social, and Governance (ESG) scores and Corporate Social Responsibility (CSR) practices in technology companies. In the contemporary business environment, corporate success is not solely measured by financial performance but also by sustainability-focused strategies. This research aims to analyze the impact of ESG scores on CSR practices and evaluate their implications for corporate sustainability goals. The study first provides a theoretical framework for ESG and CSR through an extensive literature review and details the specific applications within the technology sector. Quantitative research methods were employed, with data collected from a sector-based sample. Correlation and regression analyses were conducted to examine the interplay between ESG scores and CSR practices. The findings reveal that companies with higher ESG scores demonstrate more effective CSR practices, which positively influence societal trust and stakeholder engagement. Furthermore, the relationship between ESG and CSR varies across subsectors, indicating the influence of industry-specific characteristics. In conclusion, the study emphasizes the need for a holistic approach that integrates ESG and CSR in the sustainability strategies of technology companies. The synergy between these two concepts contributes significantly to long-term corporate success. Additionally, the research highlights the transformative role of digitalization in shaping this relationship, offering valuable insights for industry stakeholders.