Kronik böbrek hastalığında prokalsitonin değerleri ve yeni eşik değer belirlenmesi
Procalcitonin levels in chronic kidney disease and determination of a new threshold value
- Tez No: 951267
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TULİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Enfeksiyon bulgusu olmayan kronik böbrek hastalığı (KBH) bulunan hastalar ile yaş ve cinsiyet bakımında eşitlenmiş sağlıklı kontroller arasında Prokalsitonin (PCT), C-reaktif protein (CRP) ve beyaz kan hücreleri (WBC; White Blood Cell) düzeylerinin retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Buna ek olarak, son dönem KBH hastalarında PCT'nin enfeksiyon belirteci olarak güvenilirliğini artırmak ve gereksiz antibiyotik kullanımını önlemek amacıyla klinik olarak daha doğru bir eşik değer düzeyinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 100 sağlıklı birey ve 100'er kişiden oluşan Evre 1-2, Evre 3, Evre 4 ve Evre 5 KBH hastaları arasında PCT, CRP ve WBC seviyeleri retrospektif olarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca, enfeksiyonu bulunan ve bulunmayan 100'er Evre 5 KBH hastası prospektif olarak değerlendirilmiş, ELISA yöntemi ile PCT düzeyleri ölçülmüş ve Evre 5 hastaları için optimal eşik değerin belirlenmesi amacıyla ROC eğrisi analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Retrospektif çalışmada, sağlıklı bireyler ve farklı evrelerdeki KBH hastalarının yaş ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını değerlendirmek amacıyla Tek Yönlü Varyans Analizi yapılmış olup, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p = 0,474). eGFR (tahmini glomerüler filtrasyon hızı), PCT, CRP ve WBC değerleri için yapılan Kruskal-Wallis testi, tüm parametrelerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir (p 0,05). Ancak, Evre 5'te WBC seviyeleri sağlıklı bireyler ve erken evre KBH hastalarına kıyasla anlamlı düzeyde azalmıştır (p 0,05). Evre 1-2 KBH hastalarında eGFR ile WBC arasında negatif (r = −0,240; p = 0,016), Evre 3 KBH hastalarında ise eGFR ile PCT arasında negatif korelasyon gözlenmiştir (r = −0,251, p = 0,012). Evre 4 ve Evre 5 KBH hastalarında eGFR ile PCT, CRP ve WBC arasında anlamlı bir korelasyon bulunmamıştır (p >0,05). Prospektif çalışmamızda, yapılan Ki-kare testi ve T testi sonuçlarına göre, enfeksiyonu bulunan ve bulunmayan Evre 5 KBH hastaları arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır (p = 0,777, p = 0,220). İki grup arasında yapılan Mann-Whitney U testi sonuçlarına göre, eGFR düzeyleri açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır (p = 0,190).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to retrospectively compare procalcitonin (PCT), C-reactive protein (CRP), and white blood cell (WBC) levels between patients with chronic kidney disease (CKD) without signs of infection and age- and sex-matched healthy controls. Additionally, this study seeks to establish a clinically more accurate threshold value for PCT in end-stage CKD patients, enhancing its reliability as an infection biomarker and minimizing unnecessary antibiotic use. Material and Method: In this study, PCT, CRP, and WBC levels were retrospectively compared among 100 healthy individuals and 100 patients in each stage of CKD, including Stage 1-2, Stage 3, Stage 4, and Stage 5. Additionally, 100 Stage 5 CKD patients with infection and 100 without infection were prospectively evaluated. PCT levels were measured using the ELISA method, and ROC curve analysis was performed to determine the optimal threshold value for Stage 5 CKD patients. Results: In the retrospective analysis, a one-way analysis of variance was performed to evaluate differences in mean age among healthy individuals and patients with different stages of CKD, revealing no statistically significant differences between groups (p = 0,474). The Kruskal-Wallis test conducted for eGFR (estimated glomerular filtration rate), PCT, CRP, and WBC levels showed statistically significant differences among all groups (p 0,05). However, Stage 5 CKD patients exhibited a significant decrease in WBC levels compared to healthy individuals and early-stage CKD patients (p 0,05). In Stage 1-2 CKD patients, a negative correlation was observed between eGFR and WBC (r = −0,240, p = 0,016), whereas in Stage 3 CKD patients, eGFR and PCT levels showed a negative correlation (r = −0,251, p = 0,012). No significant correlation was found between eGFR and PCT, CRP, or WBC in Stage 4 and Stage 5 CKD patients (p >0,05). In the prospective analysis, chi-square and t-test results indicated no significant differences in age and sex between infected and non-infected Stage 5 CKD patients (p = 0,777, p = 0,220).