Sınıf öğretmenlerinin çocuk resimlerine yönelik yaklaşımları ve görsel sanatlar öğretimine yönelik tutumlarının incelenmesi
An investigation of classroom teachers' approaches to children's paintings and attitudes towards teaching visual arts
- Tez No: 951271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT SERKAN SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin çocuk resimlerine yönelik yaklaşımları ile görsel sanatlar öğretimine dair tutumları arasındaki ilişki, çeşitli demografik değişkenler doğrultusunda incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli esas alınarak yürütülmüş ve elde edilen veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin hem çocukların sanatsal ifade biçimlerine nasıl yaklaştıklarını hem de görsel sanatlar dersine yönelik algı ve tutumlarını çok boyutlu olarak ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemi, Türkiye genelinde farklı illerde devlet okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinden oluşmaktadır. Katılımcılar, ölçme araçlarına verdikleri yanıtlar üzerinden analiz edilmiştir. Veri toplama sürecinde,“Çocuk Resimlerine Yönelik Öğretmen Yaklaşımı Ölçeği”ile“Görsel Sanatlar Öğretimine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin alt boyutları doğrultusunda öğretmenlerin çocuk resimlerine yönelik“beğenme/övgü”,“eğitici/geliştirici”,“düzeltici”ve“sorgulayıcı”tutumları; ayrıca görsel sanatlar öğretimine yönelik“özgüven”,“bilişsel farkındalık”ve“olumlu inanç”düzeyleri analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin çocukların resimlerine genel olarak olumlu ve destekleyici bir yaklaşımla yaklaştıklarını göstermektedir. Ancak, eleştirel ve sorgulayıcı yaklaşımların sınırlı kaldığı gözlemlenmiştir. Görsel sanatlar dersine ilişkin tutumlar ise genellikle orta düzeydedir. Cinsiyet değişkeni bağlamında kadın öğretmenlerin daha olumlu tutumlar sergilediği; sınıf düzeyine göre ise 1. sınıf öğretmenlerinin çocuk resimlerine ve sanat eğitimine daha duyarlı yaklaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, öğretmenlerin sanata duyarlı bir bakış açısı geliştirmeye eğilimli oldukları; ancak bu eğilimin sınıf içi uygulamalara yansımasında eksiklikler bulunduğu saptanmıştır. Bu durum, hizmet içi eğitimlerle öğretmenlerin uygulama becerilerinin artırılması ve görsel sanatlar alanında pedagojik donanımlarının geliştirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Araştırma, aynı zamanda disiplinlerarası sanat eğitimi modellerine geçişin gerekliliğine işaret etmektedir. Bu bağlamda milli eğitim bakanlığına ve akademik araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between classroom teachers' approaches toward children's drawings and their attitudes toward visual arts education in the context of various demographic variables. The study was conducted using the descriptive survey model, one of the quantitative research methods, and the collected data were evaluated using statistical analyses. The aim of the study is to reveal, in a multidimensional manner, how classroom teachers approach children's artistic expressions and their perceptions and attitudes toward the visual arts course. The sample of the research consists of classroom teachers working in public schools in various provinces of Turkey. Participants' responses to measurement tools were analyzed. During the data collection process, the“Teacher Approach to Children's Drawings Scale”and the“Attitude Scale Toward Visual Arts Teaching”were used. Based on the sub-dimensions of the scales, teachers' attitudes toward children's drawings were analyzed in terms of“appreciation/praise,”“educational/developmental,”“corrective,”and“inquisitive/investigative”; and their attitudes toward visual arts education were analyzed in terms of“self-confidence,”“cognitive awareness,”and“positive beliefs.”The findings indicate that teachers generally adopt a positive and supportive approach to children's drawings. However, critical and inquisitive approaches appear to be limited. Attitudes toward visual arts education were generally found to be at a moderate level. It was observed that female teachers displayed more positive attitudes in this area, and first-grade teachers showed greater sensitivity toward children's drawings and art education.In conclusion, although teachers tend to develop a sensitive perspective toward art, deficiencies in reflecting this tendency in classroom practices were identified. This situation highlights the need to enhance teachers' practical skills and pedagogical knowledge in the field of visual arts through in-service training. Furthermore, the study emphasizes the necessity of transitioning to interdisciplinary art education models. Accordingly, various recommendations have been presented to the Ministry of National Education and academic researchers.