Okul öncesi fen eğitiminde somut materyal kullanımının çocukların fen kavramlarını öğrenmelerine etkisi
The effect of using concrete materials in preschool science education on children's learning of science concepts
- Tez No: 951279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi fen eğitimi çalışmalarına katkı sağlamak aynı zamanda da fen eğitiminde somut materyal kullanımının çocukların fen kavramlarını öğrenmelerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında devlet okuluna bağlı bir anasınıfının 2 ayrı şubesinde öğrenim gören 60-72 aylık toplam 38 çocuktan oluşmaktadır. Bu çocuklardan 19 'u kontrol grubunu, 19 'u deney grubunu oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından iç organlar ve gezegenlerle ilgili resim analizleri ve değerlendirme formları veri toplama araçları hazırlanmıştır. Her iki gruba da ön testlerin uygulanmasının ardından araştırmacı tarafından hazırlanan ilgili etkinlik planları 2 gün 2 etkinlik zamanı sürecince uygulanmıştır. Kontrol grubuna düz anlatım yöntemiyle ve görsellerle desteklenerek bir anlatım yapılmıştır. Deney grubuna ise, düz anlatım yöntemiyle anlatılmasıyla birlikte hem görsellerle hem de materyallerle anlatım gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın sonunda ise her iki gruba da aynı ölçüm araçları son test olarak yeniden uygulanmıştır. Uygulanan veri toplama araçlarında puanlama değerlendirme formunda yanıtın tam, yarım ve eksik olmasına göre 1, 2 ve 3 puan olarak derecelendirilmiştir, resim analizinde ise organların ve gezegenlerin varlığı, benzerliği ve yokluğuna göre 1, 2 ve 3 puan olarak derecelendirilmiştir. Araştırma yarı deneysel bir çalışmadır. Verilerin analizi SPSS 25.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, son test puanlarında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu gözlemlenmiştir. Düz anlatım yöntemiyle, görsellerle ve somut materyallerle uygulama yapılan deney grubunun son test puanlarında düz anlatım yöntemiyle ve görsellerle uygulama yapılan kontrol grubuna kıyasla daha yüksek bir artış olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to preschool science education studies and to examine the effect of using concrete materials in science education on children's learning of science concepts. The study consisted of a total of 38 children aged 60-72 months studying in 2 different branches of a kindergarten in a public school in the 2023-2024 academic year. Of these children, 19 were in the control group and 19 were in the experimental group. The researcher prepared data collection tools of picture analysis and evaluation forms about internal organs and planets. After the pretests were administered to both groups, the relevant activity plans prepared by the researcher were implemented for 2 days and 2 activity times. The control group was taught using the lecture method and supported by visuals. The experimental group, on the other hand, was taught with both visuals and materials in addition to the lecture method. At the end of the application, the same measurement tools were reapplied to both groups as a post-test. In the applied data collection tools, scoring was graded as 1, 2 and 3 points according to whether the answer was complete, incomplete or incomplete in the evaluation form, and graded as 1, 2 and 3 points according to the presence, similarity and absence of organs and planets in the picture analysis. The research is a quasi-experimental study. Data analysis was carried out using SPSS 25.0 program. As a result of the study, it was observed that there was a significant difference in favor of the experimental group in the post-test scores. It can be said that there was a higher increase in the post-test scores of the experimental group, which was practiced with lecture method, visuals and concrete materials, compared to the control group, which was practiced with lecture method and visuals.