Total kalça artroplastisinde femoral ve asetabular ofsetlerin hareket kabiliyeti ve yaşam kalitesini artırmadaki rolü
The role of femoral and acetabular offsets in improving mobility and quality of life in total hip arthroplasty
  1. Tez No: 951295
  2. Yazar: FETHİ EREN MIHLAYANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızda tek taraflı total kalça artroplastisi cerrahisinde femoral ve asetabular offsetlerin sağlam kalçaya yakın restorasyonunun ameliyat sonrası fonksiyonel skorlar ve günlük yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif gözlemsel çalışma olarak dizayn edilen araştırmamızda T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniklerine 1 Kasım 2024-1 Nisan 2025 tarihleri arasında başvuran tek taraflı primer total kalça artroplastisi uygulanmış, diğer kalçaları sağlıklı olan 45 hasta anamnezleri alınıp ve fizik muayeneleri yapıldı. Hastalar Modifiye Harris Kalça Skorlaması(MHKS) ve Short-Form 36 (SF-36) Günlük Yaşam Indeksi testine tabii tutuldu. Çekilen pelvis ön-arka direkt grafilerinden opere ve sağlıklı kalçalarının horizontal femoral offset (HFO), vertikal femoral offset (VFO), asetabular offset (AO), bacak uzunluk (BU) ve kalça rotasyon merkezi yükseklikleri ölçüldü. Horizontal femoral offset ile asetabular offset toplamı olan global offsetleri (GO); ve global offset ile bacak uzunlukları toplamı olan tüm offsetler toplamı (TOT) hesaplandı. Opere kalça radyolojik ölçümlerinden sağlıklı kalça ölçümleri çıkarılarak milimetre cinsinden farklar hesaplandı. Hastalar HFO, AO, GO ve TOT 'un sağlam kalçaya ± 5 mm restore edilmesi (korunmuş), 5 mm'den fazla büyütülmesi (arttırılmış) veya küçültlmesine (azaltılmış) göre gruplara ayrıldı. BULGULAR: Trendelenburg bulgusu pozitif saptanan hastalar ile negatif hastalar arasında horizontal femoral offset farkı açısından anlamlı fark saptandı. (p=0.003) 5 mm ve üzerinde artmış horizontal femoral offsete sahip hastaların oluşturduğu“artmış HFO”grubu diğer gruplara kıyasla SF-36 Zindelik (p=0,037), Sosyal Fonksiyon(p=0,019) ve Genel Durum(p=0,041) skorlarında anlamlı olarak daha iyi sonuçlar ortaya koydu. Tüm offsetler toplamında sağlam kalçaya göre ±5 mm içinde restore edilen“korunmuş TOT”grubu diğer gruplara göre SF-36 Fiziksel Limitasyon(p=0,039), Sosyal Fonksiyon(p=0,028) ve Ağrı(p=0,020) skorlarında anlamlı olarak daha iyi sonuçlar ortaya koydu.“Korunmuş TOT”grubu“Azaltılmış TOT”grubuna göre Modifiye Harris Kalça Skorunda(p=0,023) ve SF-36 Fiziksel Fonksiyon(p=0,039) skorunda anlamlı olarak daha iyi sonuçlar ortaya koydu. SONUÇ: Primer total kalça artroplastisinde horizontal femoral offset'in restorasyonu, abdüktör gücü ve dolayısıyla pelvik dengeyi korur; sağlam kalçaya göre 5 mm üzerinde arttırılması ise hastanın günlük yaşam faaliyetlerine katkı verir. Asetabular offset, horizontal femoral offset ve bacak uzunluğunun toplamının sağlam kalçaya göre ± 5 mm içinde restore edilmesi fonksiyonel skorlar ve ağrı parametrelerinde en iyi sonuçlarla ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, we aimed to evaluate the effects of restoration of femoral and acetabular offsets close to the healthy hip on postoperative functional scores and daily quality of life in unilateral total hip arthroplasty surgery. MATERIALS AND METHODS: In our research designed as a prospective observational study, anamnesis was taken and physical examinations were performed on 45 patients who applied to the Orthopedics and Traumatology Outpatient Clinic of Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital of the Health Sciences University of the Republic of Turkey between November 1, 2024 and April 1, 2025 and who underwent unilateral primary total hip arthroplasty and whose other hips were healthy. The patients were subjected to Modified Harris Hip Scores and Short-Form 36 Quality of Life Questionnaire. Horizontal femoral offset (HFO), vertical femoral offset (VFO), acetabular offset (AO), leg length (LL) and hip rotation center heights of the operated and healthy hips were measured from the anteroposterior direct pelvic radiographs. Global offsets (GO), which is the sum of horizontal femoral offset and acetabular offset; and sum of global offset and leg length (SGL) were calculated. Differences between healthy hip and operated hip radiological measurements were calculated in millimeters. Patients were divided into groups according to whether operated side HFO, AO, GO and SGL were restored to the healthy hip by ±5 mm (restored offset), increased by more than 5 mm (increased offset) or reduced (reduced offset). RESULTS: There was a significant difference between patients with positive and negative Trendelenburg sign in terms of horizontal femoral offset difference (p=0.003). The“increased HFO”group consisting of patients with an increased horizontal femoral offset of 5 mm and above showed significantly better results in SF-36 Vitality (p=0.037), Social Function (p=0.019) and General Health (p=0.041) scores compared to the other groups. The“restored SGL”group, in which SGL measurements of the operated hips were restored within ±5 mm compared to the healthy hip, showed significantly better results in SF-36 Physical Limitation (p=0.039), Social Function (p=0.028) and Pain (p=0.020) scores compared to the other groups. The“restored SGL”group showed significantly better results than the“reduced SGL”group in the Modified Harris Hip Score (p=0.023) and SF-36 Physical Function (p=0.039) score. CONCLUSION: In primary total hip arthroplasty, restoration of horizontal femoral offset preserves abductor strength and therefore pelvic balance; increasing it by more than 5 mm compared to the healthy hip contributes to the patient's daily life activities. Restoring the sum of acetabular offset, horizontal femoral offset and leg length (SGL) within ± 5 mm compared to the healthy hip is associated with the best results in functional scores and pain parameters.