3. basamak pediatrik kardiyoloji ünitesinde 24 saatlikritim holter monitorizasyon yapılan hastaların vesonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of patients undergoing 24-hour rhythm holter monitoring and their results in a tertiary care pediatric cardiology unit
  1. Tez No: 951298
  2. Yazar: ŞEYMA YAKUT AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN TUNCA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Amaç: Aritmiler, çocuklarda ölüm dahil ciddi kardiyak komplikasyonlara yol açabilmektedir. Aritmilerin tanı, tedavi ve izleminde kullanılan Holter monitörizasyonunun pediatrik hastalardaki etkinliğini inceleyen çalışmalar sınırlı olup, bu çalışmada geniş hasta grubu sayesinde 24 saatlik ritim Holter monitörizasyonunun (HM) çocuklarda tanısal ve izlemsel etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif, kesitsel ve tanımlayıcı niteliktedir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniğinde 01 Haziran 2020 – 15 Eylül 2024 tarihleri arasında HM yapılan 2274 hastanın hastane başvuru nedenleri, HM istem endikasyonları ve bulguları, EKG ve EKO sonuçları, eşlik eden komorbiditeleri, aile öyküleri, kardiyak MR bulguları, genetik test sonuçları, farmakolojik ve farmakolojik olmayan tedavi öyküleri hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) arşivinden retrospektif olarak değerlendirilerek standart veri toplama formuna aktarıldı ve tanımlayıcı istatistik yöntemleri ile analiz edildi. Bulgular: Hastaların 1196'sı (%52,6) kız, 1078'i (%47,4) erkek ve hastaların ortalama yaşı 10,88±5,3 yıl olarak bulundu. Hastane başvuru şikayetleri arasında çarpıntı (%38,6), senkop/presenkop (%18,9) ve göğüs ağrısı (%16,1) öne çıkarken, %24,6'sı asemptomatikti. En sık Holter istem endikasyonları sırasıyla çarpıntı (%33,3), EKG'de aritmi şüphesi (%22,9) ve senkop/presenkop (%16,4) olarak bulundu. Holterde 857 (%37,7) hastada patolojik bulgu izlendi. En sık izlenen patolojik bulgular sırasıyla ventriküler ekstrasistol (%11,6), sinüs taşikardisi (%7,7) ve supraventriküler ekstrasistol (%5,5) olarak tespit edildi. EKO'da 691 (%30,4) hastada yapısal kalp hastalığı saptanırken, 1583 (%69,6) hastada EKO normaldi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Arrhythmias can lead to serious cardiac complications, including death, in children. Studies examining the effectiveness of Holter monitoring (HM) for diagnosing, treating and following pediatric arrhythmias are limited. Utilizing a large patient cohort, this study aimed to evaluate the diagnostic and follow-up efficacy of 24-hour rhythm Holter monitoring in children. Materials and Methods: This study is retrospective, cross-sectional and descriptive in nature. Data from 2274 pediatric patients who underwent HM between 01/06/2020 and 15/08/2024 at the Pediatric Cardiology Clinic of the University of Health Sciences Çam and Sakura City Hospital were retrospectively collected from the hospital information management system (HBYS). Data included reasons for hospital admission, HM indications and findings, ECG and echocardiography (ECHO) results, accompanying comorbidities, family histories, cardiac MRI findings, genetic test results and histories of pharmacological and non-pharmacological treatments. These were transferred into a standardized data collection form and analyzed using descriptive statistical methods. Results: Among the patients, 1196 (52.6%) were female and 1078 (47.4%) were male, with an average age of 10.88±5.3 years. The most common complaints leading to hospital admission were palpitations (38.6%), syncope/presyncope (18.9%) and chest pain (16.1%), while 24.6% were asymptomatic. The most frequent HM indications were palpitations (33.3%), suspected arrhythmia on ECG (22.9%) and syncope/presyncope (16.4%). Pathological findings were observed in 857 (37.7%) patients on Holter monitoring, most commonly ventricular extrasystoles (11.6%), sinus tachycardia (7.7%) and supraventricular extrasystoles (5.5%). Structural heart disease was identified via ECHO in 691 patients (30.4%), whereas ECHO was normal in 1583 cases (69.6%).