Mastektomi sonrası üst ekstremite lenfödemi olan hastalarda whirlpool tedavisinin etkinliği
Effectiveness of whirlpool treatment in patients with upper extremity lymphedema after mastectomy
  1. Tez No: 951302
  2. Yazar: EBRU KÜBRA TAŞPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Lenfödem, subkutanöz doku ve subfasiyal kompartmanlarda plazma proteinlerinden zengin sıvının anormal birikimiyle karakterize bir durumdur. Lenfödemde altın standart tedavi kompleks dekonjestif terapi (KDT) yaklaşımıdır. Girdap banyosu tedavisi, kan ve lenfatik dolaşımı teşvik etmek için suyun hareketinden yararlanılan bir tedavi şeklidir. Bu çalışmada hedefimiz, mastektomi sonrası üst ekstremite lenfödemi olan hastalarda girdap banyosu tedavisinin etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Şubat 2023'ten itibaren Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'nde yatan veya polikliniğe ayaktan gelen, çalışmaya katılmaya onay veren ve çalışma kriterlerine uyan 25'i çalışma grubu, 25'i kontrol grubu olmak üzere toplam 50 hasta ile kontrollü prospektif olarak planlandı. Etik kurul izni alındı. Her 2 gruba da 3 hafta boyunca her gün KDT tedavisi verildi. Çalışma grubuna ek olarak 15 seans whirlpool tedavisi verildi. Tedavi öncesi ve sonrası ekstremite çap ölçümü, vücut kitle indeksi (VKİ) ölçümü, ekstremite fotoğraflama, Lenfödem Yaşam Kalite Ölçeği (LYKÖ), Üst Ekstremite Fonksiyonel İndeks (ÜEFİ), Kısa Ağrı Envanteri (BPI) ile değerlendirme yapıldı. Bulgular: Tedavi öncesi ve sonrası yapılan karşılaştırmalarda her iki grupta da klinik iyileşmeler gözlemlenmiştir. Lenfödemde standart tedavi yöntemi olan KDT'ye eklenen girdap banyosu (whirlpool) tedavisi çevre çap ölçümünde anlamlı bir fark sağlamadı. Yaşam kalitesi, psikososyal durum ve ağrı üzerine de anlamlı bir etkisi olmadı. Fakat fonksiyonel seviye üzerinde anlamlı iyileşmeler sağladı. Sonuç: Sonuç olarak KDT tedavisine girdap banyosu eklenmesi ödemi, ağrıyı ve fibrozisi azaltmaya yardımcı olur. Hastaların fonksiyonelliğini arttırır.
Özet (Çeviri)
Aim: Lymphedema is characterized by the abnormal accumulation of protein-rich fluid in the subcutaneous tissue and subfascial compartments. The gold standard in treating lymphedema is complex decongestive therapy (CDT). Whirlpool therapy is a treatment modality that utilizes the movement of water to stimulate blood and lymphatic circulation. This study aims to investigate the effectiveness of whirlpool therapy in patients with upper extremity lymphedema following mastectomy. Materials and Methods: This prospective controlled study was conducted with 50 patients who were either hospitalized or treated on an outpatient basis at the Physical Medicine and Rehabilitation Clinic of Çam and Sakura City Hospital starting from February 2023, and who met the inclusion criteria and gave informed consent. The patients were divided into 25 in the study group and 25 in the control group. Ethical approval was obtained. Both groups received CDT treatment. In addition, the study group received 15 sessions of whirlpool therapy. Evaluations were performed before and after treatment, including limb circumference measurement, body mass index (BMI), limb photography, Lymphedema Quality of Life Questionnaire (LYMQOL), Upper Extremity Functional Index (UEFI), and Brief Pain Inventory (BPI). Results: Clinical improvements were observed in both groups in pre- and post-treatment comparisons. Adding whirlpool therapy to CDT, the standard treatment for lymphedema, did not yield a significant difference in limb circumference measurements. It also did not significantly affect quality of life, psychosocial status, or pain. However, a substantial improvement in functional level was observed. Conclusion: In conclusion the addition of whirlpool therapy to CDT may help reduce edema, pain, and fibrosis and improve patients' functional capacity.