Examining the predictive roles of university students' attitudes toward their gender roles and psychological well-being levels on their romantic relationship satisfaction levels
Üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin romantik ilişki doyum düzeyleri üzerindeki yordayıcı rollerinin incelenmesi
  1. Tez No: 951344
  2. Yazar: AYŞE ÇOKYAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın temel amacı psikolojik iyi oluş ve toplumsal cinsiyet rollerine karşı tutumun romantik ilişki doyumu üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Araştırmadaki değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla korelasyonel araştırma yöntemi ile çalışılmıştır. 534 üniversite öğrencisine Demografik Bilgi Formu, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) ve İlişki Değerlendirme Ölçeği (İDÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizi sürecinde IBM Statistical Packet for Social Sciences (SPSS) programı kullanılarak Spearman Brown Korelasyon Analizi, Çoklu Regresyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis H Testi, Bağımsız T-testi ve Mann-Whitney U Testi analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, psikolojik iyi oluş ve toplumsal cinsiyet rollerine karşı tutumun romantik ilişki doyumunu yordadığını göstermektedir. Araştırma değişkenlerinde farklı cinsiyet, ikamet yeri ve ebeveyn eğitimi düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Çalışmanın bulguları mevcut literatür desteğiyle açıklanmış ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the predictive role of psychological well-being and attitude towards gender roles on romantic relationship satisfaction. Correlational research method was used to examine the relationship between the variables in the study. Data were collected from 534 university students using the Demographic Information Form, the Gender Roles Attitude Scale (GRAS), the Flourishing Scale (FS), and the Relationship Assessment Scale (RAS). Spearman Brown Correlation, Multiple Regression Analysis, One-Way Analysis of Variance, Kruskal Wallis H Test, Independent T-test and Mann-Whitney U Test analysis were performed using IBM Statistical Packet for Social Sciences (SPSS) program. The results indicate that psychological well-being and attitude towards gender roles predict romantic relationship satisfaction. Significant differences were observed in the research variables across different levels of gender, place of residence, and parental education. The findings are contextualized within the existing literature, and recommendations for future research are provided.