Travma hastalarında hematolojik inflamasyon belirteçlerinin prognoza etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hematological inflammation markers on prognosis in trauma patients
  1. Tez No: 951359
  2. Yazar: EMİRCAN İŞKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÜLGEN TEKEREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Travma Hastalarında Hematolojik İnflamasyon Belirteçlerinin Prognoza Etkisinin Değerlendirilmesi Amaç: Çocukluk çağı travmaları, dünya genelinde önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Travma sonrası gelişen inflamatuar süreç, prognozu doğrudan etkileyebilir. Nötrofil lenfosit oranı (NLR), trombosit lenfosit oranı (PLR), sistemik immüne-inflamasyon indeks (SII), sistemik inflamasyon yanıt indeks (SIRI) ve pan-immün inflamasyon değeri (PIV) gibi hematolojik inflamasyon belirteçleri, inflamatuar süreçlerin göstergeleri olarak kabul edilmektedir. Bu belirteçlerin çocukluk çağı travma hastalarında prognoz üzerindeki etkisi sınırlı çalışmayla değerlendirilmiştir. Pediatrik travma hastalarında NLR, PLR, SII, SIRI ve PIV değerlerinin prognoz açısından değerlendirilmesi amaçlamıştır. Materyal ve Metot: Akdeniz Üniversitesi Hastanesi çocuk yoğun bakım ünitesinde 2014-2024 yılları arasında izlenen travma hastaları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik özellikleri, travma türü ve şiddeti, PRISM-III, PELOD-II, PIM-III, ISS ve VIS skorları, kan ürünü transfüzyon ihtiyacı, cerrahi operasyon ihtiyacı, mekanik ventilasyon süresi, yoğun bakım ve hastane yatış süreleri ile mortalite durumları kaydedilmiştir. Hastane yatışında ilk 24 saat içinde alınan hemogram tetkikleri ile NLR, PLR, SII, SIRI ve PIV değerleri hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya ardışık 208 travma hastası dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 6,9±5,03 yıl olup, %60,1'i erkekti. En sık travma nedeni %50 ile yüksekten düşme, en sık etkilenen bölge ise %95,2 ile kafa travmasıydı. Mortalite oranı %6,7 olarak saptandı. Hayatını kaybeden hastalarda hemoglobin (p=0,035), hematokrit (p=0,044) ve trombosit sayılarının (p=0,010), yanı sıra PLR (p=0.016), SII (p=0.016) PIV (p=0,010) değerleri, hayatta kalanlara göre anlamlı olarak daha düşüktü. NLR, SIRI ve açısından gruplar arasında mortalite yönünden anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Evaluating the Effect of Hematological Inflammation Markers on Prognosis in Trauma Patients Objective: Childhood trauma is a major global cause of morbidity and mortality. Inflammatory responses following trauma can significantly influence prognosis. Hematological inflammation markers such as neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), systemic immune-inflammation index (SII), systemic inflammation response index (SIRI), and pan-immune inflammation value (PIV) are considered indicators of inflammation. However, data on their prognostic value in pediatric trauma are limited. This study aimed to assess the relationship between these markers and prognosis in pediatric trauma patients. Material and Method: This retrospective study included pediatric trauma patients admitted to the intensive care unit of Akdeniz University Hospital between 2014 and 2024. Patient demographics, trauma characteristics, severity scores (PRISM-III, PELOD-II, PIM-III, ISS, VIS), need for surgery and transfusion, length of mechanical ventilation, ICU/hospital stay, and mortality were recorded. NLR, PLR, SII, SIRI, and PIV values were calculated from hemograms within the first 24 hours of admission. Results: A total of 208 trauma patients (mean age 6.9±5.03 years; 60.1% male) were included. Falls from height (50%) and head trauma (95.2%) were the most common trauma types. Mortality rate was 6.7%.