Gebelik sürecinde algılanan sosyal destek düzeyinin doğum korkusu üzerindeki etkisi
The effect of perceived social support level during pregnancy on fear of childbirth
- Tez No: 951360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada, gebelik sürecinde algılanan sosyal destek düzeyinin doğum korkusu üzerindeki etkisini incelemek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Polikliniği' ne başvuran, 18-45 yaş arası, gebeliğinin 28-40. haftasında (3.trimester), kronik hastalığı ve sezaryen doğum öyküsü olmayan 150 gebe kadın dahil edilmiştir. Çalışmada, katılımcıların algıladıkları sosyal destek düzeylerini ve doğum korkusu düzeylerini ölçmek için Sosyodemografik Özellikleri İçeren Anket Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) kullanılmıştır. Çalışma verilerinin analizinde NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla Shapiro-Wilks testi ile Box Plot grafiklerinden faydalanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 18-45 yaş arası 150 gebe katılmış olup, katılımcıların yaş ortalaması 30 (ortanca: 29,17, SS: 5,49), ortalama gebelik haftaları 32 (ortanca:32,3, SS: 3,51) olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan gebelerin ÇBASDÖ' den aldıkları toplam puanlar 36 ile 84 arasında değişmekte olup ortalama puan 69,48 ± 12,45' tir. W-DEQ' den aldıkları toplam puanlar 17 ile 131 arasında değişmekte olup ortalama puan 66,63±22,82' dir. Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği toplam puanları ile Wijma Doğum Deneyimi Ölçeği toplam puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur (r =-0,600; p = 0,001; p0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonucunda, gebelik sürecinde algılanan sosyal destek düzeyi ile doğum korkusu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Algılanan sosyal destek düzeyi arttıkça doğum korkusu azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the effect of perceived social support levels during pregnancy on childbirth fear. Materials and Methods: The study included 150 pregnant women aged between 18 and 45 years, in their 28th to 40th weeks of pregnancy (third trimester), who had no history of chronic disease or cesarean delivery, and who applied to the Obstetrics Outpatient Clinic of the University of Health Sciences Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital. To assess the participants' perceived social support levels and childbirth fear, the“Sociodemographic Characteristics Questionnaire,”the“Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS),”and the“Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire (W-DEQ)”were used. For data analysis, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) was utilized. The Shapiro-Wilks test and Box Plot graphs were employed to assess the normality of data distribution. Results: The mean age of the 150 pregnant participants was 30 years (median: 29.17, SD: 5.49), and the mean gestational age was 32 weeks (median: 32.3, SD: 3.51). MSPSS total scores ranged between 36 and 84, with a mean of 69.48 ± 12.45. W-DEQ total scores ranged between 17 and 131, with a mean of 66.63 ± 22.82. A statistically significant negative correlation was found between the total scores of MSPSS and W-DEQ (r =-0.600; p=0.001; p0,05). Conclusion: The findings of this study demonstrated a significant relationship between perceived social support during pregnancy and childbirth fear. As perceived social support increases, childbirth fear decreases.