Aydın ili sebze alanlarından toplanan Liriomyza spp. (Diptera: Agromyzıdae)'nin ve doğal düşmanlarının tanımlanmasında DNA barkodlamanın kullanılması
The use of DNA barcoding in identification of Liriomyza spp. (Diptera: Agromyzidae) and its natural enemies collected from vegetable areas in Aydın province
- Tez No: 951358
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP MENNAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Böcekler, yeryüzündeki en çeşitli canlı gruplarından birini oluşturarak son derece farklı morfolojik yapılarda evrimleşmişlerdir. Böcek taksonomisinin hâlen önemli ölçüde tamamlanmamış olduğunu ve biyolojik çeşitliliğin tam olarak anlaşılabilmesi için daha fazla sistematik araştırmaya ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir. Özellikle Agromyzidae familyasına ait yaprak galerisinekleri, morfolojik benzerlikleri nedeniyle tür düzeyinde ayrım yapılması güç olan bir grup olarak öne çıkmaktadır. Morfolojik benzerliklerin teşhis sürecini güçleştirmesi nedeniyle, bu türlerin doğru şekilde tanımlanabilmesi için moleküler yöntemlerden faydalanılmaktadır. Bu bağlamda DNA barkodlama tekniği, tür düzeyinde güvenilir ve hızlı tanı imkânı sunmaktadır. Bu kapsamda çalışmamız, Aydın iline bağlı ilçelerdeki yaprak galerisinekleri (Liriomyza spp.) ve onların parazitoit türlerinin moleküler düzeyde teşhisini amaçlamaktadır. Arazi çalışmaları sonucu elde edilen örneklerden DNA izolasyonu yapılmış, mitokondriyal COI (sitokrom c oksidaz alt birim I) gen bölgesi PZR ile çoğaltılmış ve dizileme analizine tabi tutulmuştur. Elde edilen diziler, uluslararası veri tabanlarıyla karşılaştırılmış, moleküler ve filogenetik analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda örneklerin Liriomyza sativae, Liriomyza trifolii ve Neochrysocharis formosa türlerine ait olduğu tespit edilmiştir. Genetik mesafe ve varyasyon analizleri, türler arası genetik ayrımı açıkça göstermiştir. Bu çalışma, yaprak galerisineği türlerinin ve onların doğal düşmanlarının moleküler düzeyde doğru şekilde tanımlanabileceğini ortaya koymakta benzer çalışmalarda etkin şekilde kullanılmasına bilimsel katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Insects are one of the most diverse groups of living things on Earth. They have evolved to have extremely different morphological structures. However, insect taxonomy is still largely incomplete, and more systematic research is needed to fully understand biodiversity. Leafminers of the Agromyzidae family, in particular, are difficult to distinguish at the species level due to their morphological similarities. Because these similarities make identification difficult, molecular methods are used to accurately identify these species. In this context, the DNA barcoding technique offers reliable and rapid species-level identification. Our study aims to identify leafminers (Liriomyza spp.) and their parasitoid species at the molecular level in the districts of the Aydın province. We isolated DNA from samples obtained during field studies. We amplified the mitochondrial COI (cytochrome c oxidase subunit I) gene region by PCR and subjected it to sequencing analysis. We compared the obtained sequences with those in international databases and performed molecular and phylogenetic analyses. The analysis determined that the samples belonged to the Liriomyza sativae, Liriomyza trifolii, and Neochrysocharis formosa species. Genetic distance and variation analyses clearly showed genetic separation between the species. This study demonstrates the ability to accurately identify leafmimers species and their natural enemies at the molecular level, providing a scientific contribution that can be effectively utilized in similar studies.