Belediye spor tesislerinden faydalanan kullanıcıların hizmet kalitesi ve memnuniyet düzeylerinin incelenmesi (Konya Meram belediyesi örneği)
Examination of service quality and satisfaction levels of users benefiting from municipality sports facilities (Konya Meram municipality example)
  1. Tez No: 951370
  2. Yazar: MERVE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı; belediye spor tesislerinin sunduğu hizmetlerin, kullanıcılar tarafından hizmet kalitesi ve memnuniyet düzeyinin nasıl algıladığını ölçmek ve değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini, Konya Meram Belediyesi bünyesinde bulunan Berlika Spor Tesisi, Rabia Spor Tesisi, Konevi Spor Tesisi, Aşkan Muhammet Yürükuslu Spor Tesisi kullanıcılarından 773 kadın 571 erkek toplamda 1344 kişi oluşturmaktadır. Bu çalışma ile belediye spor tesislerinin halk için en iyi hizmeti sunmak ve memnuniyeti sağlamak için gerekli olan önemlerin alınması, yerel yönetimlerce spor hizmetlerinde en iyi seviyeye gelinmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca çalışmamızın bundan sonraki yapılacak benzer çalışmalara ışık tutacağı ve literatüre katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz. Çalışmamızda kişisel bilgi formu, Yıldırım (2017) tarafından geliştirilen, Spor Tesisleri Müşteri Memnuniyeti Ölçeği ve Lam ve ark (2005) tarafından geliştirilen ve Gürbüz ve ark (2005) tarafından Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan, Hizmet Kalitesi Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Meram Belediyesi'ne ait spor tesislerinden faydalanan bireylerin hizmet kalitesi ve memnuniyet düzeyleri, yüz yüze anket yöntemiyle toplanan verilerle incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programında %95 güven aralığı ve 0.05 anlamlılık düzeyinde analiz edilmiştir. Gözlem sayısının 70'in üzerinde olması nedeniyle normal dağılım Kolmogorov-Smirnov Testi ile test edilmiş ve parametrik test varsayımları sağlanmıştır. İki grup arasındaki farklar Independent Samples T-Test ile, üç ve daha fazla grup arasındaki farklar One Way ANOVA ile analiz edilmiştir. Anlamlı farklılık görülen durumlarda çoklu karşılaştırmalar için Tukey HSD testi uygulanmıştır. Ayrıca hizmet algısı ile memnuniyet düzeyi arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir. Araştırmamızın sonucunda; Kullanıcıların hizmet kalitesi düşüncelerinde cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, tesislerin kullanım amacı ve tesis kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı bir fark bulunamazken yaş grubu ve tesis kullanım sıklığı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Yine kullanıcılar memnuniyet düzeyleri incelendiğinde cinsiyet, yaş grubu, medeni durum, eğitim durumu, tesislerin kullanım amacı, tesislerin kullanım sıklığı ve tesislerin kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Katılımcıların hizmetin çeşitli boyutlarına yönelik algıları değerlendirilmiş ve bu algıların memnuniyet düzeyleriyle ilişkisi analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, özellikle personel etkileşimi, fiziki altyapı ve program yeterliliği gibi faktörlerin kullanıcı memnuniyetinde belirleyici olduğunu göstermiştir. Ayrıca, hizmet kalitesi ile müşteri memnuniyeti arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların, yerel yönetimlerin spor hizmetlerini iyileştirmesi açısından yol gösterici nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure and evaluate how the services provided by municipal sports facilities are perceived by users in terms of service quality and satisfaction level. The sample of the study consists of a total of 1,344 individuals, including 773 women and 571 men, who are users of Berlika Sports Facility, Rabia Sports Facility, Konevi Sports Facility, and Aşkan Muhammet Yürükuslu Sports Facility, all affiliated with the Konya Meram Municipality. This study aims to ensure that the necessary measures are taken for municipal sports facilities to provide the best possible service to the public and to achieve user satisfaction, and to help local governments reach the highest level in delivering sports services. In addition, it is believed that this study will shed light on future similar research and contribute to the literature. In our study, a personal information form, the Sports Facilities Customer Satisfaction Scale developed by Yıldırım (2017), and the Service Quality Assessment Scale developed by Lam et al (2005) and validated and tested for reliability in Turkey by Gürbüz et al (2005) were used. The study examined the service quality and satisfaction levels of individuals using the sports facilities operated by Meram Municipality through data collected via face-to-face surveys. The data were analyzed using SPSS 26.0 at a 95% confidence interval and a 0.05 significance level. Since the number of observations exceeded 70, the normality of the data distribution was tested using the Kolmogorov-Smirnov test, and the assumptions for parametric tests were met. Differences between two groups were analyzed using the Independent Samples T-Test, while differences among three or more groups were examined using One Way ANOVA. In cases where significant differences were found, Tukey HSD was used for post-hoc multiple comparisons. Additionally, the relationship between perceptions of service quality and satisfaction levels was assessed using the Pearson correlation coefficient.. As a result of our research, no significant difference was found in users' perceptions of service quality based on gender, marital status, education level, purpose of facility use, and duration of facility use. However, significant differences were identified based on age group and frequency of facility use. Additionally, when examining users' satisfaction levels, significant differences were observed based on gender, age group, marital status, education level, purpose of facility use, frequency of facility use, and duration of facility use. Participants' perceptions of various dimensions of the service were evaluated, and the relationship between these perceptions and their satisfaction levels was analyzed. The findings revealed that factors such as staff interaction, physical infrastructure, and program adequacy were key determinants of user satisfaction. Furthermore, a significant and positive relationship was identified between service quality and customer satisfaction. These results are considered to offer valuable guidance for local governments in improving the quality of sports services.