Endüstriyel tasarım konsept geliştirme sürecinde kullanılabilirlik testlerinin rolü: Ev aletleri sektörü üzerine bir analiz
The role of usability tests in the concept development process in industrial design: An analysis on the home appliances sector
  1. Tez No: 951374
  2. Yazar: EMEL AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN CURAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Endüstriyel tasarım süreci; araştırma, konsept geliştirme, prototipleme, test etme ve üretim gibi aşamalardan oluşur. Ancak bu sürecin sektörel uygulamaları, firma ölçeği ve kurum kültürü gibi faktörlere bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Özellikle kullanıcı odaklı ürünlerin geliştirildiği ev aletleri sektöründe, ürün ile kullanıcı arasındaki ilişkinin güçlü olması, pazardaki başarı açısından kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, çoğu zaman tasarım sürecinin ilerleyen aşamalarında kullanıcı beğenilerini ölçmeye yönelik testler yapılmakta; olumsuz geri bildirim alan konseptlerin yeniden tasarlanması veya iptali gündeme gelmektedir. Bu durum, firmalar açısından zaman ve maliyet kaybına yol açmaktadır. Dolayısıyla, daha yenilikçi ve dinamik tasarım süreçlerine ihtiyaç duyulduğu saptanmıştır. Bu bağlamda tezin temel varsayımı, konsept geliştirme aşamasında kullanıcı katılımıyla gerçekleştirilecek hızlı kullanılabilirlik testlerinin süreci hızlandıracağı ve yenilikçi ürünlerin gelişimini destekleyeceğidir. Bu amaçla, global bir ev aletleri üreticisinin bünyesinde geliştirilen 3B konsept prototiplerine hızlı kullanılabilirlik testleri uygulanmış; sektör profesyonelleriyle çevrim içi anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler analiz edilmiş, bulgular çalışmanın sonunda kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sektör paydaşlarına hem teorik hem de pratik düzeyde katkı sunmayı; ayrıca, kullanılabilirlik testlerinin tasarım süreçlerini şekillendirme biçimlerine ilişkin araştırmalara rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The industrial design process typically consists of several stages, including research, concept development, prototyping, testing, and production. However, the way this process is implemented in practice varies significantly depending on factors such as company size and organizational culture. In the home appliances sector -where user- centered products are a priority- a strong relationship between the product and the user is crucial for market success. Consequently, user evaluation tests are often conducted in the later stages of the design process, and concepts that receive negative feedback are frequently redesigned or abandoned altogether. This leads to considerable time and cost inefficiencies for companies. Therefore, the need for more innovative and dynamic design processes has been identified. Within this context, the central premise of this thesis is that conducting rapid usability tests with user involvement during the concept development phase can accelerate the design process and contribute to the creation of more innovative products. To investigate this, rapid usability testing was applied to 3D concept prototypes developed by a global home appliances manufacturer, and online surveys along with semi-structured interviews were conducted with industry professionals. The collected data were analyzed, and the findings were comprehensively evaluated at the conclusion of the study. The results aim to provide both theoretical and practical insights for industry stakeholders and to serve as a reference for future research on how usability testing can inform and shape design processes.